Záhadná úmrtí koček v sousedním Polsku. Mají se bát i lidé?

Ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

17. července 2023 21:44

Světová zdravotnická organizace WHO uvedla, že se od konce června zabývá neobvyklými úmrtími koček napříč sousedním Polskem. Prokázal se u nich podtyp viru chřipky H5N1, nejméně 25 jich zemřelo.

WHO uvedla, že ji polské úřady v této souvislosti informovaly 27. června 2023. Do 11. července bylo otestováno 47 vzorků, přičemž 29 jich vyšlo pozitivně. Čtrnáct koček bylo utraceno, jedenáct dalších pošlo. Poslední úmrtí se datuje do 30. června.

Zdroj nákazy zatím není známý, příslušné šetření v tuto chvíli probíhá. U lidských kontaktů nakažených koček se do současnosti neprojevily žádné symptomy. Organizace připomněla, že sporadická infekce už byla u koček dříve zaznamenána, ale nikdy nebylo tolik případů na tak velkém území v rámci jednoho státu.

"Riziko lidské infekce po kontaktu s infikovanými kočkami je na národní úrovni nízké pro běžnou veřejnost, nízké až mírné pro chovatele koček a další osoby v častém kontaktu s mazlíčky, včetně veterinářů," sdělila WHO s tím, že nadále monitoruje situaci.

Vědci se podle ABC News dlouhodobě obávají, že kvůli nárůstu případů ptačí chřipky by mohla vzniknout zmutovaná verze nemoci, která by se jednoduše šířila mezi lidmi. Od roku 2003 je přitom evidováno méně než 900 případů infekce u lidí.

Témata: Kočky WHO (Světová zdravotnická organizace) ptačí chřipka