Ostrov La Palma zachvátil požár. Lidé nechtějí opustit své domovy

Lesní požár

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

16. července 2023 14:04

Evropa stále čelí vlně veder, přičemž teploty v Řecku se přibližují 40 stupňům Celsia. Na kanárském ostrově La Palma se požár šíří již druhý den a stovkám hasičů se nedaří ho zvládnout. Úřady musely evakuovat již 4255 lidí, uvedla BBC.

Požár na ostrově La Palma vypukl v sobotu ráno v okolí vesnice Puntagorda na severozápadě ostrova a nyní se šíří jižně směrem k obci Tijarafe s populací kolem dvou tisíc obyvatel.

Plameny zatím zničily zhruba 4500 hektarů vegetace. Premiér Kanárských ostrovů Fernando Clavijo uvedl, že k šíření požáru přispívají suché podmínky, silný vítr a "vlna veder, kterou prožíváme".

V rozhovoru s BBC jeden z místních obyvatel jménem León Barreto uvedl, že odmítl opustit svůj dům při evakuaci, protože si přeje být řádně připraven.

"Přicházejí a chtějí, abychom přišli o všechno, na čem jsme pracovali celý život, a nyní to nechali shořet jen proto, že jsou to pravidla. Ale pak nemají pravidla, jak udělat, co je potřeba," řekl.

Kanárské ostrovy leží několik set kilometrů od západního pobřeží Afriky, poblíž jihu Maroka a Západní Sahary. Nicméně teploty na těchto ostrovech jsou výrazně nižší než v jižní Evropě, kde tlaková výše Kerberos zvyšuje teploty v Řecku, Španělsku a západním Turecku až na 40 stupňů Celsia.

Témata: Řecko Požáry Kanárské ostrovy