Záporožská jaderná elektrárna: Nová svědectví ohledně výbušnin a min v areálu

Záporožská jaderná elektrárna

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

7. července 2023 21:42

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že nenašla viditelné důkazy přítomnosti výbušnin v areálu Záporožské jaderné elektrárny, která je největším zařízením svého druhu v Evropě. Experti ale nadále požadují přístup na další místa.

"Naši experti získali dodatečný přístup do areálu. Zatím neviděli žádné miny ani výbušniny. Nadále ale potřebují přístup na další místa, včetně střech reaktorů číslo 3 a 4 a částí turbínových hal," uvedla MAAE podle Sky News.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer prostřednictvím telegramu varoval před plánovanou sabotáží v elektrárně. „Nyní máme informace od našich zpravodajských služeb, že ruská vojska umístila na střechu několika bloků Záporožské jaderné elektrárny předměty připomínající výbušniny. Možná proto, aby simulovaly útok na elektrárnu. Možná mají nějaký jiný scénář,“ uvedl.

Připomněl, že na útok na Kachovskou přehradu ze začátku minulého měsíce neměl nikdo šanci reagovat. „A to může Kreml podnítit k páchání nového zla. Je odpovědností všech lidí na světě to zastavit, nikdo nemůže stát stranou, protože radiace se týká všech,“ vyzval Zelenskyj.

Podle Sky News byly zaznamenány nové předměty na střechách reaktorových budov 3 a 4 také na satelitních snímcích, které ve středu 5. července pořídila společnost Planet Labs.

Témata: Záporožská jaderná elektrárna Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE)