Doživotně odsouzený muž míří na svobodu. Justiční omyl vyšel najevo po 13 letech

Německá policie, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

7. července 2023 15:05

Německo vstřebává velký omyl německé policie a justice. Třiašedesátiletý Manfred Genditzki strávil uplynulých třináct let neprávem ve vězení. Soud ho dnes osvobodil v případu smrti sedmaosmdesátileté ženy v bavorském městě Rottach-Egern. Seniorka podle všeho nebyla zavražděna, ale zemřela nešťastnou náhodou.

Genditzki byl podle ABC News obžalován z vraždy a odsouzen v roce 2010 mnichovským soudem, podle jehož rozhodnutí udeřil ženu v říjnu 2008 do hlavy během hádky. Ona se pak následně utopila. Vězněný muž trval na své nevině, s odvoláním proti původnímu rozsudku ale neuspěl. Loni v srpnu si ale zajistil opakování procesu.

"Slyšel jste slova, na která jste čekal téměř 14 let," řekla dnes soudkyně po vyhlášení rozsudku. Soud dospěl k závěru, že žena s největší pravděpodobností zemřela nešťastnou náhodou. Rozhodly o tom znalecké posudky.

Podle soudců zřejmě seniorka spadla do vany, když v ní chtěla prát prádlo, a protože upadla do bezvědomí, tak se ve vodě utopila.

Názor soudkyně je takový, že Německo bude muset Genditzkiho odškodnit. Občan má za každý den nespravedlivého věznění nárok na kompenzaci ve výši 75 eur. V tomto konkrétním případě to dohromady činí přes 368 tisíc eur.

Témata: soudy Německo Policie Německo