Zelenskyj opustil Česko a odletěl na Slovensko. Už jednal s Čaputovou

Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci po jednání s Petrem Fialou. (7.7.2023)

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

7. července 2023 13:30 | Aktualizováno: 7. července 2023 16:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se z Česka přesunul na sousední Slovensko, kde jednal s hlavou státu Zuzanou Čaputovou. Před prezidentským palácem na něj čekaly desítky lidí. Čaputová po schůzce podpořila ukrajinské ambice ohledně členství v Evropské unii a NATO.

Čaputová na tiskové konferenci uvedla, že ji těší vládní podpůrné schéma pro slovenské firmy, které mají zájem se podílet na obnově napadené země. Podle prezidentky jich jsou zhruba dvě stovky. Zdůraznila také, že Slovensko podporuje svého východního souseda vojensky, ekonomicky a humanitárně.

Slováci se také zapojí do odminování Ukrajiny. "Jako oběť nevyprovokované agrese máte při vaší sebeobraně plné právo od nás takovou podporu očekávat," řekla prezidentka podle serveru aktuality.sk.

Čaputová zároveň přiznala, že další slovenská vojenská pomoc zatím není možná. K dispozici už je jen munice. Probíhají však společné obranné projekty, týkají se například vývoje houfnic. V létě by tak měla Ukrajina dostat další slovenské Zuzany.

Před blížícím se summitem NATO ve Vilniusu se pochopitelně řešila také otázka ukrajinského členství v alianci. "Čekáme jednotu, protože v tom je síla NATO," prohlásil Zelenskyj v Bratislavě a naznačil, že Kyjevu už nestačí sliby. Rád by proto viděl konkrétní kroky a záruky.

Slovenská prezidentka podpořila snahu země vstoupit do NATO i Evropské unie. "Otázkou není jestli, ale kdy bude členem," podotkla s tím, že po summitu by Ukrajina měla mít vizi budoucího členství.

"Slovensko je další na řadě," potvrdil Zelenskyj před příletem na Slovensko svůj přesun na twitteru. Kromě Čaputové se setká s premiérem Ľudovítem Ódorem a předsedou Národní rady Borisem Kollárem. "Společně s naším spolehlivým sousedem mluvíme o konkrétní obranné pomoci a o euroatlantické integraci Ukrajiny, summitu NATO, mírovém plánu, bilaterální kooperaci a bezpečnosti energetiky," napsal.

Čaputová připomněla, že Ukrajině pomáhá celý demokratický svět. "Ale nikdo jí nedal takovou sílu jako jeden člověk, prezident Zelenskyj. Jeho odhodlání inspiruje mnoho lidí na světě a dodává sílu jeho krajanům, kteří se už téměř 500 dní brání ruské agresi. Vede zemi, která brání svou budoucnost a své právo samostatně o ní rozhodovat," uvedla prezidentka na facebooku.

Zelenskyj zahájil probíhající zahraniční cestu ve čtvrtek v Bulharsku, ještě téhož dne večer se přesunul do Česka. V Praze nejprve jednal s prezidentem Petrem Pavlem, dnes program pokračoval schůzkami s premiérem Petrem Fialou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.

Následně by měl ukrajinský lídr zavítat ještě do Turecka, kde probere se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem možné prodloužení černomořské obilné dohody a vývoj konfliktu na Ukrajině.

Témata: Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Zuzana Čaputová Slovensko