Záporožská jaderná elektrárna: Provokace jsou na denním pořádku, panují obavy z útoku

Záporožská jaderná elektrárna

Autor: Pavel Krejčí, stars24.cz

5. července 2023 9:59

Záporožská jaderná elektrárna je v posledních dnech opět velkým tématem v rámci války na Ukrajině. Obě strany konfliktu se navzájem obviňují z příprav útoku na největší zařízení svého druhu v Evropě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer prostřednictvím telegramu varoval před plánovanou sabotáží v Záporožské jaderné elektrárně.

„Nyní máme informace od našich zpravodajských služeb, že ruská vojska umístila na střechu několika bloků Záporožské jaderné elektrárny předměty připomínající výbušniny. Možná proto, aby simulovaly útok na elektrárnu. Možná mají nějaký jiný scénář,“ uvedl.

Připomněl, že na útok na Kachovskou přehradu ze začátku minulého měsíce neměl nikdo šanci reagovat. „A to může Kreml podnítit k páchání nového zla. Je odpovědností všech lidí na světě to zastavit, nikdo nemůže stát stranou, protože radiace se týká všech,“ vyzval Zelenskyj.

Ruské síly podle ukrajinského generálního štábu rozmístily na vnější střechy třetího a čtvrtého reaktoru ZJE předměty připomínající výbušná zařízení. „Ukrajina plánuje úder na ZJE v noci ze 4. na 5. července,“ řekl šéf Rosenergoatomu Renat Kerčaa. Zdůraznil, že Ukrajinci chtějí použít „precizní zbraně a kamikaze drony“.

Témata: Záporožská jaderná elektrárna válka na Ukrajině Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Ukrajina