Zemřela Viktorija Amelinová (†37): Ukrajinskou spisovatelku zabily ruské rakety

Viktorija Amelinová

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

3. července 2023 20:12

Ruský raketový útok na Kramatorsk v Doněcké oblasti má třináctou oběť. Jde o uznávanou ukrajinskou spisovatelku Viktoriji Amelinovou, která podlehla zraněním. Bylo jí 37 let. O jejím skonu informoval ukrajinský PEN klub.

Amelinová psala romány a knihy pro děti, které vyšly i za hranicemi Ukrajiny. V Česku vyšly úryvky z románu Listopadový syndrom a povídky Bezejmenní a Mariina předtucha. Na Slovensku jí vydali obrázkovou knihu Ktosi alebo Vodné srdce, tu také ilustrovala.

Spisovatelka se po začátku ruské invaze na konci loňského února začala angažovat v rámci organizace Truth Hounds, která se zabývá lidskými právy a válečnými zločiny spáchanými ruskými vojáky.

K útoku došlo v úterý kolem 20. hodiny, zasažena byla místní pizzerie. Mezi dosud potvrzenými oběťmi byly tři děti. Ukrajinská tajná služba SBU ve středu zadržela obyvatele Kramatorsku, který je podle generální prokuratury podezřelý z toho, že zaslal video restaurace a kolem ní zaparkovaných vozidel zástupci samozvané Doněcké lidové republiky krátce před útokem.

Témata: Viktorija Amelinová úmrtí válka na Ukrajině