Záporožská jaderná elektrárna: Rusové ji opouštějí?

Záporožská jaderná elektrárna

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

1. července 2023 14:17

Ruští okupanti postupně opouštějí Záporožskou jadernou elektrárnu a někteří další zaměstnanci byli instruováni, aby tak učinili do 5. července. Uvádí to aktuální zpráva ukrajinské rozvědky.

"Poslední data ukazují, že okupační jednotky postupně opouštějí území Záporožské jaderné elektrárny. Tři zaměstnanci Rosatomu byli mezi prvními, kteří opustili zařízení," uvedla rozvědka na telegramu podle serveru Ukrainska Pravda. Konkrétně šlo o vedoucího právního oddělení, hlavního inspektora a zástupce velitele podpůrné stanice.

Ukrajinským zaměstnancům, kteří podepsali kontrakt s Rosatomem, bylo podle rozvědky doporučeno, aby se také evakuovali. Instrukce hovoří o tom, že mají elektrárnu opustit do 5. července. 

"Je to další lež a manipulace s fakty. Zaměstnanci Rosatomu neodešli nadobro, ale jen odjeli na pracovní cestu na několik dní," reagoval poradce vedení společnosti Rosenergoatom Renat Karchaa.

Kyjev se v posledních dnech obává provokace v elektrárně, která je největším zařízením svého druhu v Evropě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i šéf rozvědky Kyrylo Budanov tvrdí, že Rusové plánují teroristický útok. Úřady dokonce v týdnu uskutečnily cvičení pro případ úniku radiace. 

Zelenskyj tvrdí, že svět nepřikládá této hrozbě dostatečnou pozornost. Kyjev přitom v týdnu navštívili prezidenti Polska a Litvy, přičemž se podle polské prezidentské kanceláře jednalo také o nebezpečí ruského útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu.

Témata: Rusko válka na Ukrajině Záporožská jaderná elektrárna