Evropa vloni zachytila téměř stejně případů infekční nemoci dengue jako za předchozích jedenáct let dohromady. Vyplývá to z dat zveřejněných Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), které varovalo před rostoucím rizikem šíření nemocí přenášených komáry.
Zástupci ECDC to uvedli na tiskové konferenci, o které informovala TVP. Případů nemoci dengue bylo loni 71, většina z nich připadá na Francii. Mezi lety 2010 až 2021 eviduje centrum celkem jen o tři případy více.
Evropané by si proto podle odborníků měli uvědomit, že se hlavně v souvislosti se změnou klimatu zvyšuje riziko šíření nemocí přenášených komáry. Kromě dengue jde o západonilskou horečku či onemocnění způsobené virem zika.
"Pokud to bude pokračovat, můžeme očekávat více případů a zřejmě také úmrtí na tyto nemoci," uvedla ředitelka ECDC Andrea Ammonová s tím, že je třeba se soustředit na kontrolu populací komárů či zlepšení ochranných opatření.
Podle centra se druh komára zodpovědného za šíření horečky dengue posouvá dále na sever a západ Evropy. Jiný nebezpečný druh otravného hmyzu byl zase zachycen na Kypru a hrozí jeho další rozšíření.
Na nebezpečí představované komáry upozorňuje i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v rámci biometeorologické předpovědi. Například dnes je podle aktuální mapy aktivita komárů mimořádná na téměř celém území republiky.