TRAGICKÝ OSUD Titanu: Vědělo se o něm od neděle? Nové informace

Ponorka Titan 4

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

23. června 2023 8:50

Naděje na záchranu expedice k Titaniku jsou ztraceny. Při pátrací akci došlo ve čtvrtek k nálezu trosek ztracené ponorky Titan, která implodovala a její pětičlenná posádka tak neměla šanci na přežití. V uplynulých hodinách se ukázalo, že citlivé přístroje zřejmě zachytily osudový moment plavidla.

Americké námořnictvo podle Sky News zřejmě zachytilo katastrofální implozi krátce poté, co se ponorka Titan v neděli ztratila. Zvuk přišel z blízkosti místa, kde došlo ke ztrátě komunikace s expedicí mířící k vraku legendární výletní lodi. Trosky byly nakonec nalezeny ve vzdálenosti přibližně 490 metrů od její přídě.

Námořnictvo ihned sdílelo informaci se zodpovědnými osobami. "Bylo rozhodnuto, že budeme pokračovat v misi a uděláme, co je v našich silách, abychom zachránili životy," stojí v prohlášení. Naopak později zachycené zvuky připomínající bouchání už experti přisuzují jiným plavidlům v oblasti.

Americká pobřežní stráž stále neví, kdy a kde k implozi došlo, uvedla v pátek ráno BBC s tím, že pátrací akce se blíží ke konci. Už se totiž začalo se stahováním personálu.

Pátrací akce ve čtvrtek pokračovala, ačkoliv měla podle odhadů krátce po 13. hodině na ponorce dojít zásoba kyslíku. Na dálku ovládaná ponorka vypuštěná kanadskou lodí Horizon Arctic dosáhla mořského dna a začala na něm pátrat. Pobřežní stráž následně na twitteru uvedla, že nalezla pole trosek u vraku legendární výletní lodi a zpracovává získané informace. CNN poté s odvoláním na interní zprávu stráže napsala, že trosky byly vyhodnoceny jako součást vnějšího trupu.

Ponorka se ztratila v neděli ráno stovky kilometrů od Cape Cod ve státě Massachusetts, když byla v asi čtyřkilometrové hloubce. Na palubě se mělo nacházet pět lidí, mezi nimi britský miliardář Hamish Harding. BBC se rovněž podařilo ověřit, že uvnitř Titanu byl přítomen také francouzský cestovatel Paul-Henry Nargeolet, člen první expedice k vraku výletní lodi v roce 1987, jemuž se přezdívá Mr Titanic.

Výlety k vraku trvají několik dní a stojí desítky tisíc dolarů. Konkrétně společnost OceanGate požaduje za místo na palubě ponorky 250 tisíc dolarů.

Titanic leží 3 800 metrů hluboko na dně oceánu. Nachází se asi 600 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu v Kanadě. Legendární loď se potopila během své první a zároveň poslední plavby 15. dubna 1912. Bezprostřední příčinou neštěstí, které si vyžádalo přes 1500 životů, byla srážka s ledovcem.

Znovu se o lodi začalo ve velkém mluvit v polovině 80. let minulého století, kdy byla objevena na dně oceánu během akce, při které se hledalo něco úplně jiného. 1. září 1985 v 0:38 se na obrazovkách v lodi Knorr objevily záběry lodi, kterou přes 70 let nikdo neviděl.

Témata: ponorka Titan Titanic