Pátrání po expedici k Titaniku: Zachyceno bouchání i další zvuky. Ozývají se přeživší?

U vraku Titanicu se ztratila ponorka Titan. 3

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

21. června 2023 9:45

V Atlantiku pokračuje rozsáhlá pátrací akce po ztracené expedici k vraku legendární výletní lodi Titanic. V posledních hodinách se objevily informace, že byly detekovány zvuky, konkrétně mělo jít o bouchání. Ponorku Titan se však zatím lokalizovat nepodařilo.

Americká pobřežní stráž v brzkých středečních hodinách podle CNN uvedla, že asistující kanadské letadlo detekovalo podmořské zvuky v prohledávané oblasti, ale následné pátraní přineslo negativní výsledek. Už v úterý se navíc podle interních vládních informací podařilo ve třicetiminutových intervalech zachytit bouchání.

Specialista na mořské operace Mike Welham uvedl pro Sky News v reakci na tyto informace, že jde o dobré zprávy. "Čas je klíčový. Pokud jsou tam dole stále naživu, o čemž máme signály, že tomu tak je, tak je musí najít," řekl. Pátrání po ponorce ale zároveň přirovnal k hledání malé mince na celé ploše fotbalového hřiště.

BBC zároveň připomněla někdejší varování ze strany ponorkového experta Davida Lochridge, který před pěti lety varoval, že ponorka Titan nemusí být dostatečně bezpečná. Pro společnost Ocean Gate pracoval a navrhl ji testování, které by vedlo k získání dodatečné certifikace. Z firmy byl vyhozen a dokonce skončil u soudu.

Ponorka se ztratila v neděli ráno stovky kilometrů od Cape Cod ve státě Massachusetts, když byla v asi čtyřkilometrové hloubce. Na palubě se má nacházet pět lidí, mezi nimi britský miliardář Hamish Harding. Plavidlo má zásobu kyslíku nejméně na čtyři dny.

BBC se rovněž podařilo ověřit, že uvnitř Titanu je přítomen také francouzský cestovatel Paul-Henry Nargeolet. Jde o někdejšího potápěče francouzského námořnictva, který byl členem první expedice k vraku výletní lodi v roce 1987 a přezdívá se mu Mr Titanic, protože na místě zřejmě nikdo jiný nebyl víckrát než on.

Výlety k vraku trvají několik dní a stojí desítky tisíc dolarů. Konkrétně společnost OceanGate požaduje za místo na palubě ponorky 250 tisíc dolarů.

Titanic leží 3 800 metrů hluboko na dně oceánu. Nachází se asi 600 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu v Kanadě. Legendární loď se potopila během své první a zároveň poslední plavby 15. dubna 1912. Bezprostřední příčinou neštěstí, které si vyžádalo přes 1500 životů, byla srážka s ledovcem.

Znovu se o lodi začalo ve velkém mluvit v polovině 80. let minulého století, kdy byla objevena na dně oceánu během akce, při které se hledalo něco úplně jiného. 1. září 1985 v 0:38 se na obrazovkách v lodi Knorr objevily záběry lodi, kterou přes 70 let nikdo neviděl.

Témata: Titanic Atlantický oceán