Zemřel legendární italský politik Silvio Berlusconi (†86)

Silvio Berlusconi

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

12. června 2023 11:05 | Aktualizováno: 12. června 2023 11:28

Ve věku 86 let zemřel bývalý dlouholetý italský premiér Silvio Berlusconi, informují světová média. Politik působil jako premiér ve třech různých obdobích, v posledních letech se opakovaně potýkal se zdravotními problémy.

Berlusconi zemřel v pondělí v milánské nemocnici San Raffaele, uvedla agentura ANSA s odvoláním na zdroje blízké rodině. Její členové, konkrétně Silviův bratr Paolo a děti Marina, Eleonora, Barbara a Pier Silvio, jsou přítomni v nemocnici, kam byl expremiér přijat v pátek kvůli plánovaným vyšetřením.

Berlusconi už předtím strávil v nemocnici 45 dní kvůli plicní infekci spojené s chronickou leukémií. Propuštěn do domácího léčení byl 19. května. Už v roce 2016 navíc podstoupil operaci srdce a jeho zdraví se dále zhoršovalo po nákaze covidem-19 o čtyři roky později.

Šestaosmdesátiletý politik vedl Itálii z pozice premiéra mezi lety 1994 až 1995, 2001 až 2006 a 2008 až 2011. V závěru života byl opět senátorem, jeho strana Forza Italia je součástí vládnoucí koalice premiérky Giorgie Meloniové.

Berlusconiho smrtí končí jedna z nejkontroverznějších politických kariér, píše televize Sky News a připomíná nechvalně proslulé "bunga bunga" večírky, které způsobily v Itálii velký politický skandál.

Světu však milánský rodák nebyl známý jen jako politik, ale také jako vlastník jednoho z nejúspěšnějších fotbalových klubů světa AC Milán. Podle serveru DW jej sice v roce 2017 prodal, ale vzápětí koupil klub AC Monza, s nímž dosáhl postupu z třetí ligy do nejvyšší soutěže.

Témata: Silvio Berlusconi Itálie úmrtí