Postrach USA je po smrti. Unabomber Kaczynski zabil bombami několik lidí

Ted Kaczynski

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

11. června 2023 11:51

Ve věku 81 let zemřel v americkém vězení Ted Kaczynski, známý jako Unabomber. Za mřížemi strávil posledních 27 roků. Kaczynski po necelé dvě dekády terorizoval Spojené státy svými bombovými útoky, které nepřežilo několik lidí.

Web NBC News uvádí, že Kaczynski byl v sobotu nalezen mrtvý ve své vězeňské cele v Severní Karolíně, kam byl přesunut v roce 2021 kvůli zhoršujícímu se zdraví z nejstřeženějšího vězení v Coloradu. Odpykával si doživotí bez možnosti propuštění.

Podle profilu na stránkách FBI začal Kaczynski s bombovými útoky v roce 1978, kdy vybuchla první primitivní bomba v areálu chicagské univerzity. Následujících sedmnáct let zemřeli při jím způsobených explozích tři lidé a více než dvacet dalších osob utrpělo zranění.

Průlom v případu přinesl rok 1995, kdy Unabomber poslal vyšetřovatelům dlouhou esej, v níž vysvětloval své motivy. FBI se rozhodla ji publikovat ve snaze identifikovat autora textu. Přihlásil se David Kaczynski, bratr útočníka, který poskytl i dokumenty, díky nimž bylo možné porovnat rukopis.

Kaczynski byl zadržen 3. dubna 1996, našly se u něj komponenty i návody pro výrobu bomb a dokonce i jedna hotová bomba. V lednu 1998 se pak k činům přiznal a skončil nadosmrti za mřížemi.

Témata: Ted Kaczynski USA