Bidenova administrativa: Zničení Kachovské přehrady má asi na svědomí Rusko, zveřejníme informace

Joe Biden

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

6. června 2023 19:54

Americká vláda uvedla, že podle zpravodajských informací, které má k dispozici, je pravděpodobné, že zničení Kachovské přehrady na Ukrajině má na svědomí Rusko. Podle serveru NBC News je chce dnes odpoledne, tedy v noci našeho času, zveřejnit.

Vláda Spojených států má podle serveru zpravodajské informace, které se přiklánějí k Rusku jako k pachateli útoku na přehradu na Ukrajině. Administrativa prezidenta Joea Bidena chce některé tyto informace odtajnit ještě dnes.

"Včera v noci ve 2:50 provedli ruští teroristé vnitřní explozi konstrukcí vodní elektrárny Kachovka. V záplavové oblasti se nachází asi 50 osad. Dostali jsme pokyn evakuovat rizikové oblasti a zajistit pitnou vodu pro všechna města a vesnice, které byly zásobovány vodou z nádrže Kachovka. Děláme vše po záchranu lidí. Zapojují se všechny služby, armáda, vláda i úřad. Na zasedání bezpečnostní rady jsme se dohodli na souboru mezinárodních a bezpečnostních opatření, abychom Rusko za tento teroristický útok postavili před soud," informoval prezident Volodymyr Zelenskyj prostřednictvím Telegramu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ale tvrdí, že výbuch Kachovské přehrady mají na svědomí Ukrajinci. Podle něj jde o teroristický útok a dodal, že Rusko přišlo o 71 vojáků. Ukrajina viní ze zničení přehrady Rusko. Šojgu uvedl, že při posledních ukrajinských útocích bylo zabito 71 ruských vojáků, zničeno 15 ruských tanků a devět obrněných vozidel. Šojgu také označil výbuch přehrady za "teroristický útok" a tvrdí, že Ukrajina vyhodila přehradu do povětří, aby zabránila ruskému útoku v oblasti a mohla přemístit jednotky do Chersonu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už dříve uvedl, že jde o reakci na neúspěšnou protiofenzívu a snahu připravit o vodu poloostrov Krym. Podle Peskova "má tato sabotáž potenciál způsobit velmi vážné následky pro desítky tisíc obyvatel regionu, pro životní prostředí a následky další povahy, které zatím nemusí být známy," uvedl podle agentury TASS.  Server Euromaidan Press citoval vyjádření hydroenergetické společnosti Ukrhydroenerho, že vodní elektrárna Kachovka je zcela zničená a nelze ji obnovit. Došlo k výbuchu přímo ve strojovně elektrárny. „Naši odborníci nadále analyzují situaci a pracují na upřesnění rozsahu destrukce, rychlosti a objemu vody,“ popsala společnost. Nekontrolovaný pokles hladiny nádrže představuje další hrozbu pro Záporožskou jadernou elektrárnu. V současné době je prý chladící jezírko elektrárny plné a ukrajinský personál sleduje všechny ukazatele.

Témata: válka na Ukrajině USA Joe Biden