Válka na Ukrajině: Rusové tvrdí, že Ukrajinci zahájili protiofenzivu

Ukrajinská armáda střeží své území.

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

5. června 2023 8:46

Rusové tvrdí, že ukrajinská armáda v neděli ráno zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu, jejímž cílem má být opětovné dobytí okupovaných území. Podle Moskvy se první pokusy o průlom nevydařily. Ukrajinská ofenziva by značila další fázi konfliktu, který vypukl na konci loňského února.

Podle vyjádření mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova, které cituje ruská státní agentura TASS, se ofenziva týká pěti úseků fronty v Doněcké oblasti. Věrohodnost tvrzení není možné nezávisle ověřit. Ukrajinská strana to zatím nijak nekomentovala.

"Cílem protivníka bylo prorazit naši obranu v nejzranitelnějším úseku fronty. Nepřítel nedosáhl svých cílů a nezaznamenal úspěch," sdělil mluvčí s tím, že ukrajinská armáda použila šest mechanizovaných a dva tankové prapory, přičemž podle Rusů přišla o 250 vojáků, šestnáct tanků a přes 20 dalších vozidel.

Moskva zdůraznila, že náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov byl přítomen na jednom z velitelských stanovišť v napadené oblasti.

Britské ministerstvo obrany v pondělí na twitteru uvedlo, že Ukrajina čelila během května více než třem stovkám útoků dronů íránské výroby. Rusko se podle Londýna pravděpodobně snaží donutit Ukrajinu, aby využila k protivzdušné obraně co možná nejvíc pokročilých raket.

"Ukrajina neutralizovala minimálně 90 % dronů za pomoci starších a levnějších protivzdušných zbraní a elektronického rušení. Rusko se také pravděpodobně pokouší lokalizovat a zasáhnout ukrajinské jednotky daleko za frontovou linií, ale je nadále velmi neefektivní kvůli špatnému zaměřování cílů," napsalo ministerstvo.

Témata: válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda