Erdogan zřejmě zůstává prezidentem Turecka, prohlásil se za vítěze

Recep Tayyip Erdoğan

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

28. května 2023 20:25 | Aktualizováno: 28. května 2023 21:53

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Sečteny jsou podle tureckých médií téměř všechny hlasy, přičemž prezident má 52,1 procenta a jeho opoziční vyzyvatel Kemal Kilicdaroglu 47,9 procenta. Ústřední volební komise ale zatím zveřejnila jen průběžná data po sečtení 75,4 procenta. Tehdy vedl Erdogan poměrem 53,4:46,6.

Turecký prezident již vystoupil a poděkoval voličům. "Každý jeden člen národa nám opět předal zodpovědnost za vládu nad Tureckem na dalších pět let. Když Bůh dá, vaši důvěru si zasloužíme," poznamenal podle deníku Guardian.

První kolo vyhrál Erdogan se 49,5 procenta hlasů, vyzyvatel Kiliçdaroglu získal 44,9 procenta hlasů. Třetím v pořadí byl Sinan Ogan, který dostal 5,2 procenta hlasů a mezi prvním a druhým kolem podpořil úřadujícího prezidenta. K volbám přišlo před čtrnácti dny 87 procent lidí, podobná účast se čekala také dnes.

Erdogan dnes odevzdal hlas v jedné istanbulské škole a podle AP připomněl, že druhé kolo se koná poprvé v turecké historii. Zároveň ocenil zájem voličů o hlasování. "Modlím se k Bohu, aby volby byly prospěšné pro naši zemi a národ," poznamenal.

Čtyřiasedmdesátiletý Kilicdaroglu odvolil ve stejnou chvíli a postěžoval si na složité okolnosti, které provázejí prezidentské volby, konkrétně zmínil pomluvy. "Věřím ve zdravý rozum lidí. Demokracie přijde, svoboda přijde, lidé budou moci chodit po ulicích a svobodně kritizovat politiky," nechal se slyšet.

Kilicdaroglu ve snaze oslovit nacionalisticky laděné voliče zostřil v uplynulých dnech rétoriku. Lidem slíbil, že pokud bude zvolen, pošle domů miliony uprchlíků. Také odmítl jakákoliv případná mírová jednání s militantními Kurdy.

Témata: Turecko Recep Tayyip Erdogan (turecký politik)