Kreml na svých oficiálních stránkách vydal prohlášení, v němž uvádí, že ruské jednotky obsadily východoukrajinský Bachmut. Kyjev to ale popírá, ačkoliv připustil, že situace je kritická.

Podle prohlášení prezident Vladimir Putin blahopřál "útočným oddílům Wagnerovy jednotky a rovněž všem vojákům jednotek ozbrojených sil Ruské federace, kteří jim poskytli nezbytnou podporu a krytí na křídlech." 

Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin už v sobotu uvedl, že jeho vojáci dobyli město Bachmut, o které se svádí boje dlouhé měsíce. Kyjev to popřel, zároveň ale přiznal, že situace na místě je kritická. Ukrajinská armáda se drží v posledním městském okrsku.

Prigožin ještě v pátek tvrdil, že je nepravděpodobné, že by jeho bojovníci v příštích dnech dobyli město Bachmut na východě Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters. "Je tu čtvrť známá jako 'letadlo', je jako nedobytná pevnost vícepodlažních budov na jihozápadě Bachmutu, kde probíhají neuvěřitelně těžké boje," řekl.

V sobotu ale podle Reuters uvedl, že se jeho jednotkám podařilo město obsadit. Rusové se snaží dobýt Bachmut v Doněcké oblasti od loňského srpna. Je to nejdelší a nejkrvavější bitva ve více než rok trvající ruské invazi. Před vypuknutím války žilo v tomto městě asi 70 000 lidí.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová ale jeho slova už v sobotu popřela a tvrdí, že se ve zmíněném okrsku vládní vojáci stále drží. Zároveň ale přiznala, že situace na místě je kritická.

"V Bachmutu probíhají těžké boje. Situace je kritická. Naše jednotky udržují obranu v okrsku Litak. V současné době naši obránci kontrolují některá průmyslová a infrastrukturní zařízení v této oblasti i soukromý sektor," uvedla podle serveru Ukrajinska pravda.

"Není to pravda. Naše jednotky v Bachmutu dál bojují," popřel Prigožinovo prohlášení i mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj. Krátce předtím přitom uvedl, že se Rusům nedaří dobýt ukrajinské pozice ve městě a poukazoval i na místní úspěchy ukrajinské armády. 

Ukrajinské síly v posledních dnech uváděly, že na frontě u Bachmutu denně postupují o stovky metrů. Podle nedávného vyjádření znovu získaly asi 20 čtverečních kilometrů území kolem města ve východní Doněcké oblasti, které bylo obsazeno ruskými invazními silami.

Maliarová v průběhu týdne uvedla, že "nepřítel postupuje do jisté míry v samotném Bachmutu a zcela ničí toto město dělostřelectvem". Zároveň Moskva shromažďuje vojáky profesionálních výsadkářů, řekla. "Skutečnost, že obrana Bachmutu trvá tolik měsíců a v určitých oblastech dochází k pokroku, svědčí o síle našich bojovníků a vysoké úrovni profesionality obranného velení," tvrdila.

Kyjev obsazení města popřel

Maliarová v reakci na ruské prohlášení dnes opět popřela, že by Rusové Bachmut dobyli. "Rusku se nepodařilo obklíčit Bachmut a ztratilo některé z dominantních výšin kolem města. To znamená, že postup našich vojsk na předměstí na křídlech, který stále probíhá, velmi ztěžuje nepříteli možnost zůstat v Bachmutu. Naše jednotky napůl obklíčily město, což nám umožnilo zničit ruské síly. Proto musí nepřítel přejít na obranu v části města, kterou kontroluje," uvedla podle serveru Ukrajinska pravda.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes také popřel, že se Rusku podařilo dobýt Bachmut. Podle serveru CNN byl dotázán, zda si myslí, že na to, zda je město stále pod kontrolou Kyjeva a na ruské tvrzení o tom, že město obsadilo. "Myslím, že ne," byla podle mluvčího odpověď na to, jestli Rusové Bachmut dobyli.

Sergij Nykyforov pak jasně doplnil: "Prezident popřel, že by byl Bachmut dobyt," řekl. Zelenskyj také poděkoval ukrajinským obráncům Bachmutu a řekl: "Vážíme si jich za jejich skvělou práci."  

Ukrajinský prezident ale potvrdil, že město je srovnané se zemí. "Není tam nic. Všechno zničili. Neexistují žádné budovy," uvedl Zelenskyj. Ukrajina už dříve uváděla, že ruská armáda město bombarduje, ačkoliv v něm prakticky nic a nikdo nezůstal.
 

Témata:

válka na Ukrajině | Armáda Ukrajina | stars24.cz

Vstoupit do diskuse