Prezidentské volby v Turecku: Erdogan vyhrál, ale bude druhé kolo

Recep Tayyip Erdoğan

Autor: Pavel Krejčí, stars24.cz

15. května 2023 9:02 | Aktualizováno: 15. května 2023 16:22

V Turecku proběhne druhé kolo prezidentských voleb. Podle volebního úřadu žádný z kandidátů nezískal v neděli alespoň 50 procent hlasů.

První kolo po 100 % sečtených hlasů vyhrál současný prezident Recep Tayyip Erdogan se 49,5 procenta hlasů. Opoziční kandidát Kemal Kiliçdaroglu získal 44,9 procenta hlasů. Třetím v pořadí byl Sinan Ogan, který dostal 5,2 procenta hlasů.

Druhé kolo prezidentské volby proběhne v neděli 28. května a rozhodně se v něm mezi Erdoganem a Kiliçdarogluem. Erdoğanovo vládnutí je kritizováno za to, že vedlo k hluboké politické polarizaci v turecké společnosti. Jeho přívrženci ho vnímají jako silného vůdce, který posiluje tureckou identitu a bojuje proti korupci a vlivu armády. Naopak, jeho kritici tvrdí, že využívá své moci k potlačování opozice a zavádění autokratických prvků.

Kılıçdaroğlu se naopak snaží přinést změny v politickém a ekonomickém systému Turecka. Jeho reformní program se zaměřuje na boj proti korupci, posilování demokracie, dodržování lidských práv, zlepšení životních podmínek občanů a podporu sociální spravedlnosti. Opakovaně se staví proti politice vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a jejímu předsedovi Recepovi Tayyipu Erdoğanovi. Kritizuje autoritativní tendence vlády, omezení demokratických svobod, korupci a ekonomickou nestabilitu. Kılıçdaroğlu se také snaží odhalovat údajné skandály ve vládě a vyzývá ke změně.

První kolo voleb začalo v neděli v osm hodin ráno místního času a trvalo do 17:00. Následně platilo embargo pro média týkající se zveřejňování průběžných výsledků. Podle AP se devětašedesátiletému Erdoganovi poprvé za 20 let ve veřejných funkcí stalo, že začaly volby ve chvíli, kdy ztrácel na svého hlavního vyzyvatele, ačkoliv jen mírně.

Témata: Recep Tayyip Erdogan (turecký politik) Kemal Kilicdaroglu Turecko