Zelenskyj se přesunul z Itálie do Německa, vysvětlil záměry protiofenzivy

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

14. května 2023 9:19 | Aktualizováno: 14. května 2023 12:45

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve víkendové zahraniční cestě, z Itálie se ještě v sobotu večer přesunul do Německa. V Berlíně ho dnes přijali zdejší protějšek Frank-Walter Steinmeier a kancléř Olaf Scholz. Zelenskyj prozradil, jaké jsou cíle očekávané protiofenzivy.

"Už v Berlíně," napsal Zelenskyj zhruba půl hodiny po půlnoci na twitteru a naznačil i témata chystaných jednání. "Zbraně. Protivzdušná obrana. Rekonstrukce. EU. NATO. Bezpečnost," vyjmenoval.

Podle AP přivezlo ukrajinského prezidenta do Berlína armádní letadlo Luftwaffe z Itálie, kde se v sobotu setkal s italským protějškem Sergiem Mattarellou či premiérkou Giorgiou Meloniovou, ale také s papežem Františkem.

Návštěvu Německa zahájilo jednání hlav států. "V nejtěžších chvílích moderní historie Ukrajiny se Německo hrdě hlásí k tomu, že je naším pravým přítelem a spolehlivým partnerem. Společně zvítězíme a vrátíme mír do Evropy," napsal Zelenskyj podle DW do knihy hostů.

Po setkání se Scholzem pak potvrdil, že Ukrajina pracuje na přípravách dlouho očekávané protiofenzivy, jejímž cílem je osvobození okupovaných území od teroristů, nikoliv útok na území Ruska, což zdůraznil.

Kancléř ujistil Kyjev, že podpora z Německa bude pokračovat tak dlouho, jak to jen bude nutné. Oba státníci mají společně navštívit ještě západoněmecké Cáchy, kde má dojít k převzetí Ceny Karla Velikého udělené prezidentovi a ukrajinskému národu.

V předvečer příjezdu Zelenského oznámila vláda kancléře Olafa Scholze další balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu, kterou loni v únoru napadlo sousední Rusko. Jde o tanky, systémy protivzdušné obrany či munici v hodnotě více než 2,7 miliardy eur.

Témata: Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Frank-Walter Steinmeier Německo