Poté, co slovenský premiér Eduard Heger požádal Zuzanu Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády, prezidentka oznámila, že jmenuje úřednickou vládu. Po dobu pěti měsíců ji povede viceguvernér slovenské centrální banky (NBS) Ľudovít Ódor. Pak čekají zemi předčasné volby.

Hegerova vláda neustála loňské hlasování nedůvěře a od té doby se potýká s problémy. V uplynulých dnech požádali o uvolnění z funkce ministři zemědělství a zahraničí, skončili také ministři financí a zdravotnictví.

Heger proto navrhoval, aby prezidentka obsadila uvolněná ministerská místa svými pověřenci. Poté nabídl, že se vzdá vedení vlády a na ministerstvech by zůstali jen ministři, jejichž výměna by ohrozila fungování resortů. Prezidentka ale nepřijala žádný z jeho návrhů. Požádal proto Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády.

Ta mu vyhověla a v týdnu od 15. května jmenuje úřednickou vládu, uvedla na tiskové konferenci. Předsedou bude viceguvernér Ódor a povede tým vládních expertů, který je údajně již sestaven. "O jménech budu nejprve informovat předsedy politických stran a poté veřejnost," řekla Čaputová.

Podotkla, že hlavním kritériem pro výběr členů nové vlády je odbornost. "Zároveň byli vybráni pouze lidé, kteří nebudou kandidovat v příštích parlamentních volbách. Jinými slovy, cílem není zvýhodnit žádnou z politických stran v probíhajícím předvolebním klání," dodala. 

Čaputová také uvedla, že do předčasných parlamentních voleb zbývá téměř půl roku, což je podle ní dost dlouhá doba na to, aby stávající vláda stabilizovala situaci a dovedla Slovensko k předčasným volbám. Podle ní šlo o jediný možný krok. "Návrhy premiéra Eduarda Hegera nemohly na mém rozhodnutí nic změnit," uvedla.
 

Témata:

Slovensko | Zuzana Čaputová | stars24.cz

Vstoupit do diskuse