Sledovali jsme ONLINE: Britský král Karel III. byl pomazán a korunován. Prince Harryho nepozvali na balkon

Král Karel III. byl korunován 6

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

6. května 2023 8:50 | Aktualizováno: 6. května 2023 17:40

Před zraky tisíců hostů včetně světových lídrů byl dnes britský král Karel III. ve svých 74 letech korunován. Ceremoniál, který má ve Spojeném království tisíciletou tradici, jsme pro vás sledovali ONLINE.

17:40 - Vážení čtenáři, online přenos z korunovace krále Karla III. končí. Děkujeme vám za pozornost. 

16:34 - Doprovodný program pokračuje i v dalších dnech. Zítra se královský pár zúčastní korunovačního koncertu v areálu hradu Windsor. V pondělí pak Británie slaví státní svátek, který ale bude pro mnoho lidí víc než jen volným dnem. Veřejnost by se totiž měla podílet na nějaké formě dobrovolnictví.

16:15 - Korunovace skončila. Krále a královnu nyní čeká slavnostní focení v různých prostorách hradu. 

16:02 - Britský princ Harry podle serveru CNN na balkonu nevystoupil proto, že nebyl pozván. Televize BBC uvedla, že krátce po korunovaci nasednul do auta a zřejmě odjel na letiště. Pravděpodobně tedy ještě dnes opustí Británii.

15:57 - Lídři z celého světa gratulují králi Karlovi III. ke korunovaci. "Korunovace je důkazem trvalé síly britské monarchie," uvedla na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Blahopřeji králi Karlu III. k jeho korunovaci. Rád vzpomínám na naše setkání v Brně a Londýně. Přeji Karlu III., jeho rodině a Velké Británii vše dobré," napsal na twitteru Fiala. 

15:28 - Na balkoně se následně objevil princ William s manželkou Kate, princ George, princezna Charlotte, princ Louis, princezna Anna a princ Edward s manželkou Sophií. Princové Harry a Andrew na balkoně nejsou.

15:26 - Poté, co ozbrojené jednotky z dnešního průvodu vzdaly čest nově korunovanému králi, vyšli členové královské rodiny na balkon Buckinghamského paláce. Nachází se na něm Karel III., královna Camile, dvorní dámy a pážata.

15:15 - Kvůli deštivému počasí se na poslední chvíli mění program. Podle původního plánu mělo nad Londýnem v 15:30 přeletět více než 60 letounů včetně stíhaček Spitfire a celá událost měla trvat šest minut. Nakonec byla zkrácena na tři minuty a letku budou tvořit pouze vrtulníky a letouny The Red Arrows. 

14:43 - "Gratuluji jejímu veličenstvu králi Karlovi III. k jeho korunovaci. Přeji mu vše nejlepší a sílu k vedení, které odráží potenciál a rozmanitost dnešní Británie a Commonwealthu a jejich roli při řešení globálních výzev. Vztahy Slovenská a Británie jsou stále intenzivnější," uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Congratulations to HM King Charles III on his #Coronation. I wish him all the best & strength for a leadership that reflects the potential & diversity of today’s #UK, The #Commonwealth and its role in tackling global challenges. 🇸🇰&🇬🇧 relations are growing ever more intensive. pic.twitter.com/KssgM3gBdk

— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) May 6, 2023

14:31 - "Gratulace králi Karlovi III. a královně Camile ke korunovaci. Trvalé přátelství mezi Spojenými státy a Velkou Británií je zdrojem síly pro oba naše národy. Jsem hrdý na to, že první dáma reprezentuje Spojené státy při této historické příležitosti," napsal na twitteru prezident USA Joe Biden. 

Congratulations to King Charles III and Queen Camilla on their Coronation. The enduring friendship between the U.S. and the U.K. is a source of strength for both our peoples.I am proud the First Lady is representing the United States for this historic occasion.

— President Biden (@POTUS) May 6, 2023

14:18 - Cestou zpět jedou král s královnou jiným kočárem, než který je přivezl na korunovaci. Pro zpáteční cestu byly pro královský pár zhotoveny speciální pláště, které obsahují symboly Anglie, Skotska i Irska.

14:10 - Ve Westminsterském opatství skončila korunovace krále Karla III. a jeho manželky královny Camilly. Královský pár se nyní vydá zpět do Buckinghamského paláce.

13:49 - Podle britských médií princ Louis z Walesu, nejmladší potomek Williama a Kate, opustil ceremoniál dříve. Důvod není znám.

13:45 - Celý proces korunovace sledovaly tisíce lidí ve věhlasném londýnském Hyde Parku.

13:40 - Král Karel III. dostal závěrečné požehnání od arcibiskupa z Canterbury, s královnou absolvovali svaté přijímání a liturgická část ceremoniálu se tím uzavírá.

13:25 - Před královninou korunovací složil princ William slib věrnosti svému otci. "Já, William, princ z Walesu, ti slibuji věrnost jako tvůj poručník na život a na smrt, budu ti věrný a oddaný, k tomu mi dopomáhej Bůh," řekl.

13:17 - Arcibiskup z Canterbury korunoval královnu Camillu. Na rozdíl od Karla III. byla pomazána bez zástěn pouze na čele. 

13:05 - Usazením koruny na hlavu britského panovníka a zvoláním "God save the King" byl Karel III. oficiálně korunován králem Spojeného království a společenství Commonwealth.

12:57 - Následuje investitura, kdy jsou panovníkovi předány symbolické předměty jako meč, žezlo či jablko. Král je také oblékán do slavnostního oděvu a zanedlouho arcibiskup z Canterbury Karlovi III. nasadí korunu svatého Eduarda. 

12:48 - Král Karel byl pomazán posvěceným olejem. Tato část obřadu se ale dle zvyklostí odehrála mimo zraky veřejnosti. Mezi korunovačním křeslem a diváky a kamerami byla clona, za níž byl král o samotě pouze s představiteli církve.

12:34 - Britský premiér Rishi Sunak, ač sám hinduista, přečetl z bible několik veršů z epištoly.

12:24 - Při mši byla Karlu III. předána bible, která mu má připomínat nejdůležitější pokyny pro život. Král je v Británii také hlavou anglikánské církve, nově ale také došlo k závazku podpory svobody vyznání všech lidí. Proto jsou součástí obřadu představitelé i jiných církví.

12:18 - Karel III. složil přísahu. Při ní britský panovník odpřisáhne věrnost Bohu a slíbí, že bude spravedlivě vládnout lidem ve Spojením království i v ostatních teritoriích. Nyní usedne na dřevěný korunovační trůn ze 13. století.

12:00 - Král s královnou jsou ve Westminsterském opatství, kde začal obřad, při kterém je korunuje arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Aktu přihlíží 2200 hostů, včetně členů královské rodiny, zahraničních politiků, celebrit i prezidentů, například českého nebo francouzského.

11:50 - Průvod s králem Karlem dorazil do Westminsterského opatství. Na cestě ho doprovázela stráž i davy příznivců, které neodradil ani déšť. Zanedlouho Karla III. korunuje arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

11:28 - Královský pár jede v takzvaném "diamantovém kočáru", který poprvé použila Alžběta II. při svém diamantovém jubileu. Karel III. podle očekávání neoblékl vojenskou uniformu, ale roucho svého dědečka krále Jiřího VI. z jeho korunovace v roce 1937. Camilla má roucho královny Alžběty II. z roku 1953.

11:20 - Korunovace začala. Král a královna vyjeli v kočáře v průvodu z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství.

Their Majesties are on their way to Westminster Abbey! #Coronation pic.twitter.com/q2iPnOjSfz

— The Royal Family (@RoyalFamily) May 6, 2023

11:17 - Na Trafalgarském náměstí v centru Londýnaprotestují odpůrci monarchie. Policie už některé z nich zatkla.

11:02 - Mezi hosty je například manželka amerického prezidenta Jill Bidenová. Prezident Joe Biden se korunovace Karla III. nezúčastní. Dorazila i řada umělců, například zpěvák Lionel Richie či herečka Emma Thompsonová.

10:39 - "Dnešní korunovace je okamžikem mimořádné národní hrdosti. Žádná jiná země by nedokázala předvést tak oslnivou podívanou," napsal na twitteru britský premiér Rishi Sunak.

Today’s #Coronation is a moment of extraordinary national pride.No other country could put on such a dazzling display.But it is not just a spectacle.It’s a proud expression of our history, culture, and traditions.It is a vivid demonstration of the modern character of our… pic.twitter.com/iDtuICOF9h

— Rishi Sunak (@RishiSunak) May 6, 2023

10:27 - Korunovaci Karla III. v londýnském Westminsterském opatství osobně přihlíží přes 2200 hostů. Vedle státníků z 203 zemí byli na slavnost pozváni také nositelé Nobelovy ceny, náboženští představitelé i pracovníci komunitních a charitativních organizací. Je to zhruba o 6000 méně hostů než před 70 lety při korunovaci královny Alžběty II.

10:05 - Karel III. v minulosti třikrát navštívil Českou republiku a dvakrát Československo. Věnoval se například zakládání památkového fondu na ochranu pražských památek, několikrát zavítal i do Brna.

09:48 - Korunovace není jen svátek příznivců královské rodiny, ale i odpůrců. Na Trafalgarském náměstí se shromáždila malá skupina protestujících, kteří usilují o zrušení monarchie. Policie už dříve uvedla, že protesty očekává, a v ulicích má 11 tisíc příslušníků. Na střecách jsou také vidět odstřelovači.

09:45 - Podél trasy korunovačního průvodu vyrostlo stanové městečko s lidmi z celého světa, kteří několik dní přespávali ve stanech, aby mohli slavnostní průvod od Buckinghamského paláce sledovat z nejlepších možných míst. Karel III. touto cestou projede v kočáře do Westminsterského opatství, kde bude korunován.

09:33 - Obřad bude přímo v opatství sledovat přibližně 2200 hostů, mezi nimiž bude i český prezident Petr Pavel a další významní státníci. Nedočkáme se ale silného zastoupení aristokracie, naopak byli pozváni představitelé různých náboženství a pracovníci charit. V korunovační přísaze pak nebudou zmíněna konkrétní zámořská území, kde britský panovník zastává roli hlavy státu.

09:11 - Princ Harry a princ Andrew se zúčastní obřadu ve Westminsterském opatství, nebudou se ale účastnit slavnostního korunovačního průvodu zpět do Buckinghamského paláce. Budou také chybět při tradičním vystoupení královské rodiny na balkoně.

08:59 - V 11:20 král a královna vyjedou v průvodu z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství. Korunovace oficiálně začne ve 12:00, kdy král usedne na korunovační trůn, který je starý více než 700 let, a obdrží klenoty jako žezlo, jablko a meč. Dále obdrží pomazání posvátným olejem. Ve 13:00 mu arcibiskup z Canterbury, Justin Welby, nasadí na hlavu Korunu svatého Eduarda z 17. století. Poté se král ve 14:00 v pozlaceném kočáře taženém osmispřežím vydá zpět do Buckinghamského paláce, a bude provázen průvodem tisíců vojáků. Ti novému králi a královně ve 14:45 vzdají hold. V 15:30 pak odstartuje letecká přehlídka, kterou budou členové královské rodiny sledovat z balkonu Buckinghamského paláce.

08:50 - Poslední korunovaci zažila Británie téměř přesně před 70 lety. Absolvovala ji Karlova matka Alžběta II., která loni zemřela. Ceremoniál přitom nemá praktický, ale spíše symbolický význam. Přihlížet mu budou dva tisíce hostů a tisíce lidí z řad veřejnosti. Budou jej také živě přenášet televize do téměř všech zemí světa.

Témata: Velká Británie Král Charles III. (Karel III.)