Americký prezident Joe Biden oficiálně oznámil, že bude ve volbách v příštím roce usilovat o znovuzvolení. Na sociálních sítích dnes zveřejnil video, kterým odstartoval kampaň do Bílého domu.

"Každá generace má moment, kdy se musí postavit za demokracii a za základní svobody. Věřím, že teď je ten náš. Proto budu usilovat o znovuzvolení prezidentem Spojených států. Připojte se. Dokončíme tu práci," napsal úřadující prezident k videu na twitteru.

O Bidenově záměru oznámit kandidaturu právě v úterý informovaly minulý týden televizní stanice CNN či deníky The New York Times a The Washington Post. Dnes je mimo jiné čtvrté výročí startu předchozí kampaně.

Současná hlava státu bude kandidovat už počtvrté. Poprvé Biden neuspěl v primárkách před volbou v roce 1988, podruhé o dvacet let později. Tehdy se ale stal na osm let viceprezidentem Baracka Obamy. Do volby v roce 2020 už byl Demokratickou stranou nominován a v listopadovém hlasování porazil tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.

Biden s oficiálním oznámením nespěchal, protože v rámci své strany nečelí výrazné opozici. V primárkách Demokratické strany by šéf Bílého domu nyní čelil Robertu Kennedymu, synovci bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho, a spisovatelce Marianne Williamsonové. Favority v boji o republikánskou nominaci jsou exprezident Donald Trump a floridský guvernér Ron DeSantis.

Sídlem prezidentovy kampaně má být jeho domovské město Wilmington ve státě Delaware, ačkoliv se spekulovalo také o Philadelphii.

Témata:

Joe Biden | USA | stars24.cz