Desetitisíce lidí se sjely na západní pobřeží Austrálie, aby pozorovaly hybridní zatmění Slunce, které astronomové popisují jako nanejvýš jednou za desetiletí se vyskytující jev. Tento druh zatmění, které vypadá jako úplné nebo prstencové, sledovalo v australském městě Exmouth na 20 000 turistů. Informovala o tom agentura AP.

Turisté, kteří dorazili na západní pobřeží Austrálie za účelem pozorování zatmění, zaplavili městečko už několik dní předem. Odborníci upozorňovali, že Exmouth bude jedním z nejlepších míst k pozorování tohoto astronomického jevu, který mohli vidět lidé i v částech Indonésie a Východního Timoru.

Mezi těmi, kdo se vydali do Austrálie, byl i astronom Henry Throop z NASA. "Je to fantastické. Naprosto úžasné. Bylo to velmi jasné a ostře viditelné. Dokonce jsme viděli korónu kolem Slunce," popsal své zážitky.

Zatmění slunce v Austrálii | zdroj: YouTube

"Trvalo to jen jednu minutu, ale subjektivně to trvalo déle... A poté jsme viděli i Jupiter a Merkur. Vidět tyto dvě planety zároveň je velká vzácnost, dokonce i vidět samotný Merkur je velký zážitek," dodal.

"Jsem velmi dojatá a mám chuť plakat. Barva se měnila a viděla jsem korónu a sluneční erupce," sdělila agentuře AP Julie Copsonová, která cestovala přes 1000 kilometrů z australského města Fremantle, aby pozorovala zatmění.

Také upozornila na náhlý pokles teploty během zatmění, kdy se během několika vteřin ochladilo o pět stupňů.

Témata:

Zatmění slunce | Austrálie | stars24.cz