Finsko se dnes stalo 31. členem Severoatlantické aliance, kam se rozhodlo vstoupit vloni v reakci na ruský vpád na Ukrajinu. Americký ministr zahraniční Antony Blinken převzal v Bruselu přístupový dokument podepsaný jeho finským protějškem Pekkou Haavistem, čímž pro skandinávskou zemi oficiálně skončil přijímací proces.
Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga finské členství posílí obranyschopnost NATO a zvýší bezpečnost Finska, které má s Ruskem přes 1300 kilometrů společné hranice.
Po desítky let neutrální severské země Finsko a Švédsko požádaly o členství před necelým rokem v obavách z ruské rozpínavosti. Zatímco finský vstup ratifikovalo všech 30 dosavadních členů, Stockholm zatím nemá souhlas Turecka a Maďarska.
Stoltenberg dnes prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin dosáhl invazí na Ukrajinu pravého opaku než zamýšlel. Chtěl zabránit rozšiřování aliance, právě to se však v důsledku stalo, upozornil generální tajemník aliance.
Finsko hodlá dál usilovat o co nejrychlejší vstup Švédska
Finský prezident Sauli Niinistö uvedl, že Finsko bude po svém dnešním vstupu do NATO pokračovat v úsilí o co nejrychlejší připojení Švédska k alianci. Obě severské země zažádaly o vstup do NATO společně v loňském roce v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu. Stockholm ale stále čeká na ratifikaci ze strany Turecka a Maďarska. Také britský premiér Rishi Sunak dnes podle agentury AFP apeloval na "všechny členy" Severoatlantické aliance, aby přijetí Švédska schválili.
O plné podpoře Švédsko ujistil i německý kancléř Olaf Scholz. "Finsko je nyní členem NATO - to je dobrá zpráva a výhra pro transatlantickou bezpečnost. S Finskem se naše obranná aliance rozrůstá o silného přítele. Čekající přistoupení Švédska má naši plnou podporu," napsal na twitteru Scholz.
Finsko se dnes stalo 31. členem Severoatlantické aliance. "Jsem hrdá na Finsko a finský lid. Jako národ jsme byli v tomto historickém procesu jednotní. Děkujeme našim spojencům za důvěru. Společně budeme silnější," napsala na twitteru odcházející finská premiérka Sanna Marinová.
Finský prezident Niinistö uvedl, že jeho země bude nadále pracovat na budování společné bezpečnosti a obrany v celém severském regionu.
Přijetí každého nového člena do NATO musí odsouhlasit všech 30 členských zemí aliance. Švédsku stojí v cestě především Turecko, které kritizuje Stockholm za to, že podle něj poskytuje útočiště kurdským radikálům a odpůrcům islámu nebrání ve veřejných protimuslimských projevech.
Agentura AP uvedla, že webové stránky finského parlamentu ochromil krátce před stvrzením členství země v NATO hackerský útok. K útoku známému jako odepření služby (Denial of Service), kdy jsou internetové stránky zahlcené velkým množstvím požadavků na přístup, se přihlásila proruská hackerská skupina NoName057. Podle ní šlo o odvetu za finský vstup do Severoatlantické aliance.
Témata: Finsko NATO Jens Stoltenberg