Podle policie Malawi byli tento týden na jihu země zabiti dva muži, které místní obyvatelé považovali za upíry. V chudé africké zemi se rychle šíří zvěsti o vysávání krve při magických rituálech a od září už skupiny beroucí spravedlnost do vlastních rukou zabily osm lidí, napsala dnes zpravodajská společnost BBC. Policie oznámila, že zatkla 140 údajných členů násilných gangů.

Vlna útoků začala v Malawi v polovině září a dospěla už také do Blantyre, druhého největšího města v zemi. Jednoho muže zde ve čtvrtek rozvášněný dav ubil a následně zapálil, druhého útočníci ukamenovali, informovala média policie. Podle BBC zřejmě první oběť trpěla mentálními problémy nebo epilepsií. Britský deník The Guardian uvádí, že vlna násilí v důsledku strachu z domnělých upírů má již šest obětí, podle agentury Reuters je jich nejméně devět.

Malawi je jednou z nejchudších zemí na světě. Na venkovských usedlostech bez přístupu k základnímu vzdělání žije 90 procent populace a obyvatelé běžně věří na čarodějnictví. "S ohledem na to, že jsme konzervativní a obecně pověrčivý národ, který věří tajemným magickým zdůvodněním různých jevů, mají lidé tendenci vinit za své strádání ty, kterým říkají vysávači krve," uvedl psycholog z Malawijské univerzity Chiwoza Bandawe. Dodal, že cílem útoků jsou často psychicky nemocné osoby.

Situaci na jihu Malawi se snaží zklidnit policie, která zatkla 140 osob podezíraných z účasti na krvavém tažení proti domnělým upírům, napsala dnes agentura Reuters. "Zatím jsme zatkli 140 osob, u nichž je podezření, že stojí za vraždami v Blantyre a dalších okresech. Vyšetřování stále pokračuje," řekl vrchní inspektor policie Malawi Lexon Kachama. Vláda minulý týden vyhlásila zákaz nočního vycházení.

Zasažené oblasti monitoruje také prezident Peter Mutharika. Ten zároveň před týdnem varoval "upíry", aby přestali terorizovat obyvatelstvo, a žádal lídry obcí, aby se zaměřili na zastavení čarodějnických aktivit. "Jestliže lidé používají čarodějnictví, aby lidem vysávali krev, poradím si s nimi. Žádám je, aby s tím okamžitě přestali," citovala Muthariku agentura Reuters.

Témata:

upíři | Malawi | stars24.cz

Vstoupit do diskuse