Fenka Terezka našla v troskách po zemětřesení v Turecku živou ženu

Pejsek Terezka

Autor: ČTK

11. února 2023 18:54

Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman už vyprostili ze sutin domů zřícených po pondělním zemětřesení dva přeživší. Další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny, která je na místě.

Češi dál pomáhají i jiným záchranným týmům s hledáním míst, kde mohli v sutinách zůstat živí lidé. Jednou z těchto pomocí byla i asistence psa českých kynologů.

"Kolegové z jiného týmu ve 4:00 zachránili z trosek ženu, kterou v noci 'vyštěkal' pejsek Terezka českého kynologické skupiny, se kterou provádíme vyhledávání," uvedl mluvčí českých hasičů Jakub Kozák a doplnil, že dva živé, které vyprostil ze sutin český tým, si převzali místní záchranáři.

Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů v úterý večer. Kozák už dřív uvedl, že jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá.

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli spolu s hasiči také kynologové se psy, statik či lékař.

Témata: Turecko zemětřesení v Turecku Hasiči