Tragická bilance zemětřesení v Turecku a Sýrii: Už 7200 mrtvých. Na místě i čeští experti

Čeští hasiči z USAR týmu jsou v Turecku.

Autor: ČTK

7. února 2023 11:40 | Aktualizováno: 7. února 2023 20:22

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura Reuters večer informovala o 5434 mrtvých v Turecku, zatímco v Sýrii zahynulo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1832 lidí. Situaci v Turecku ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc, uvedl již dříve turecký viceprezident Fuat Oktay. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které vezou pomoc.

Otřesy v Turecku zasáhly deset provincií, zraněných je nejméně 20.534. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už v pondělí řekl, že jde o největší zemětřesení od roku 1939. Podle Tureckého úřadu pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) se v zemi zřítilo nejméně 5775 budov.

Syrská státní agentura SANA informovala, že ve vládou kontrolovaných oblastech v provinciích Halab (Aleppo), Hamá, Latákíja a Tartús zemřelo nejméně 812 lidí. Dalších 1449 jich utrpělo zranění. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby informovala nejméně o 900 mrtvých a 2300 zraněných v oblastech na severozápadě Sýrie, které jsou pod kontrolou opozice. Podle organizace se očekává, že počet obětí "dramaticky vzroste".

Celkový počet obětí bude zřejmě dále stoupat s tím, jak pokračují odklízecí práce. Do obou zemí směřuje zahraniční pomoc. Český tým záchranářů se dnes bude přesouvat do města Adiyaman.

Pondělní zemětřesení o síle 7,8 stupně v Turecku zasáhlo deset provincií a postihlo oblast, kde žije přibližně 13,5 milionu lidí. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939.

V noci na dnešek zasáhlo centrální Turecko nové zemětřesení, které mělo sílu 5,6 stupně, uvedlo podle agentury Reuters Evropské středomořské seizmologické středisko (EMSC). Jde patrně o další z následných záchvěvů půdy po zemětřesení z pondělního rána. V pondělí kolem poledne následovalo v jihovýchodním Turecku zemětřesení o síle 7,5 stupně.

Turecký úřad AFAD uvedl, že se zpod trosek dosud podařilo vyprostit 7840 živých lidí. Prezident Erdogan dříve upozornil, že nedokáže říci, na jakém počtu se celková bilance obětí zastaví a jak dlouho záchranné akce potrvají. Naděje na záchranu zasypaných se však po zhruba 24 hodinách od zemětřesení snižují i vzhledem k nízkým teplotám, které na jihovýchodě Turecka a severu Sýrie momentálně panují, připomněla agentura AP.

V celé Sýrii podle údajů agentury AFP z pondělního večera zemřelo nejméně 1444 lidí, z toho 711 ve vládou kontrolovaných oblastech v provinciích Halab (Aleppo), Hamá, Latákíja a Tartús. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby informovala o nejméně 733 mrtvých v oblastech na severozápadě Sýrie, které jsou pod kontrolou opozice. Zraněno bylo v Sýrii přes 3500 lidí, vyplývá ze sdělení syrské vlády a Bílých přileb.

Řada zemí nabídla či již poslala do oblasti pomoc. Česká republika vyslala do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou hasiči, lékaři, stavební inženýři či kynologové. Zapojit do záchranných prací by se měli dnes ráno. Tým měl být původně nasazený v provincii Hatay, která je od Adany, kde obě skupiny speciálního týmu pro vyhledávání v sutinách v pondělí v noci přistály, vzdálená zhruba 200 kilometrů. Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp, ale dnes ráno uvedl, že působení týmu bylo změněno.

"Tým se bude přesouvat do města Adiyaman, transportovat jej bude turecká armáda pomocí tří letounů CASA, těžké vybavení bude přesunuto pozemní cestou pomocí nákladních vozů," uvedl Popp. Adiyaman je od letiště v Adaně vzdálený asi 300 kilometrů. Jde o první příležitost, kdy je nasazený v zahraničí takzvaný těžký USAR tým, tedy 68 osob. Celý tým, složený z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje, vede Jiří Němčík z Hasičské záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Čeští hasiči s sebou vezou materiál o objemu asi 100 metrů krychlových a váze 26 tun.

Čeští hasiči zahájili průzkum zasaženého města Adiyaman

Část týmu českých hasičů zahájila průzkum zemětřesením zasaženého města Adiyaman v Turecku. Ostatní čekají na příjezd techniky a materiálu, které do poničeného města míří na kamionech. Hasičský záchranný sbor to v poledne oznámil na twitteru. Do Turecka a Sýrie míří pomoc z celého světa. Do pátracích a záchranných operací bylo vysláno 2660 pracovníků z 65 zemí. Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 5000.

Takzvaný USAR tým (Urban search and rescue) specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách přiletěl z Česka do tureckého města Adana v noci na dnešek. Následně se hasiči třemi vojenskými letadly přesunuli do 400 kilometrů vzdáleného města Adiyaman. Desítky tun materiálu a techniku vezou na místo kamiony. Se záchrannými pracemi zatím čeští specialisté nezačali. "Na průzkumu ve městě a v kontaktu s místní samosprávou a hasiči je náš team leader s několika členy týmu," informoval v poledne twitterový účet, na kterém je videozáznam z poničené cesty, po které se hasiči přesouvají do města Adiyaman.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo Turecko a Sýrii v pondělí brzy ráno. Kolem poledne pak úřady zaznamenaly ještě další zemětřesení o síle 7,6 stupně. Turecký viceprezident Fuat Oktay dnes informoval o 3419 mrtvých, zatímco v Sýrii zemřelo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1602 lidí. Jak turecký viceprezident dodal, situaci v zemi ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které vezou pomoc.

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, statik či lékař.

Témata: Zemětřesení Hasiči Turecko Sýrie