Putin přednesl projev o válce na Ukrajině. To, že se ruské armádě nedaří, zamlčel

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Autor: ČTK, stars24.cz

18. ledna 2023 17:43

Ruský prezident Vladimir Putin při dnešní návštěvě Petrohradu, který si připomíná prolomení nacistického obklíčení za druhé světové války, prohlásil, že Rusko ve "speciální vojenské operaci" na Ukrajině bojuje proti neonacistickému režimu. Podle Putina není pochyb, že Moskva zvítězí.

Jako argument uvedl, že Rusko vyrábí třikrát více protileteckých raket než Spojené státy, které Ukrajinu podporují. Ruská vojska loni 24. února vtrhla na Ukrajinu, čímž začal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

"Vítězství je nevyhnutelné," prohlásil Putin a vyzdvihl údajnou jednotu ruského lidu, odvahu a hrdinství ruských vojáků a práci obranného průmyslu. "Každý z těchto článků... vytváří základ pro efektivní rozvoj a vítězství. O tom není žádných pochyb. Vítězství bude naše," řekl.

Zahraničí média upozorňují, že dobytí východoukrajinského města Soledaru, které Moskva ohlásila minulý pátek a Ukrajinci stále zpochybňují, představuje první ruský úspěch na bojišti od loňského léta. Ukrajinská protiofenzíva mezitím osvobodila valnou část Charkovské oblasti na severovýchodě země a také jihoukrajinský Cherson, jediné oblastní středisko, kterého se Rusové za skoro 11 měsíců války dokázali načas zmocnit.

Putin přislíbil, že v nejbližší době rozhodne, zda pracovníci zbrojovek v branném věku dostanou odklad od povolávání ke službě v armádě.

Tezi o neonacistickém režimu v Kyjevě obhajoval ruský prezident tím, že na Ukrajině pokládají za národního hrdinu vůdce Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Banderu, který podle Putina "spolupracoval (s vůdcem nacistického Německa Adolfem) Hitlerem".

Stoltenberg: Putin se nechystá na mír; musí zjistit, že na bojišti nezvítězí

Ruský prezident Vladimir Putin se vůbec nepřipravuje na mír, a proto si musí uvědomit, že na bojišti nezvítězí, je přesvědčen generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Šéf NATO to dnes řekl agentuře Reuters na okraj Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu s tím, že Ukrajina potřebuje výrazně více zbraní.

"Pokud chceme zítra mírové řešení, musíme dnes poskytnout více zbraní," vyjádřil svůj názor Stoltenberg. Válka vyvolaná Ruskem loni v únoru se podle něj dostává do klíčové fáze, v níž Ukrajina potřebuje ještě výrazně vyšší podporu než dosud. Její součástí by podle Stoltenberga měly být například systémy protivzdušné obrany, obrněnce, ale také munice nebo náhradní díly.

"Prezident Putin nedal najevo žádné znamení toho, že by se připravoval na mír, a proto si musí uvědomit, že na bitevním poli nemůže vyhrát," míní také Stoltenberg.

Témata: válka na Ukrajině Vladimír Putin