Dramatické záběry posledních vteřin letu společnosti Yeti Airlines, který v neděli havaroval v Nepálu, zaznamenal jeden z 72 lidí na palubě. Z videa vyplývá, že nehody se nikdo z pasažérů neobával. Podle úřadů není pravděpodobné, že by některý z cestujících přežil.

Jak upozorňuje britský deník Guardian, na videu, které pořídil devětadvacetiletý Ind Sonu Jaiswal, panuje klid, nejsou slyšet žádná varování. Náhle ale posádka ztrácí nad letadlem kontrolu a ozývá se hlasitý hluk. Následuje rána a na obrazovce se objevují plameny.

Mluvčí nepálské policie Tek Prasád Rai už v pondělí sdělil BBC, že pravděpodobnost nálezu přeživších na místě nehody je jen velmi nízká. Tou dobou byly pohřešovány už jen dvě z 72 osob na palubě letadla.

V oblasti, kde se letadlo zřítilo, pracuje až několik stovek záchranářů, podmínky jsou ale složité nejen kvůli špatnému počasí. Trosky letadla se mimo jiné nachází na dně 300 metrů hluboké rokle.

Nedělní havárie je podle agentury AP nejhorším leteckým neštěstím v Nepálu od roku 1992. Dvoumotorové letadlo ATR 72 bylo podle webové stránky FlightRadar24 staré 15 let a bylo vybaveno starým transpondérem - zařízením pro vysílání identifikačních znaků. Často používaný stroj vyrábí společný podnik Airbusu a italské společnosti Leonardo.

Letecké nehody jsou v Nepálu podle agentury DPA relativně časté. Země leží na úpatí nejvyššího pohoří světa, kvůli čemuž se podmínky pro létání mění relativně rychle. Nepálské letecké společnosti mají navíc z evropského hlediska nízké standardy údržby svých strojů a bezpečnosti. Podle agentury Reuters od roku 2000 zahynulo v zemi při nehodách letadel a vrtulníků zhruba 350 lidí. Nedělní zřícení letadla je letecká nehoda s největším počtem mrtvých v Nepálu od roku 1992, napsala agentura AFP.

Témata:

Letecké nehody | nepál | stars24.cz