Lavina v Tiché dolině ve Vysokých Tatrách v neděli strhla polského turistu. Přežil, utrpěl ale vícero zranění včetně poranění hlavy. Informovala o tom slovenská Horská záchranná služba.

Třiačtyřicetiletý Polák měl od nedělního poledne nedostupný mobilní telefon. Pohybovat se měl sám v oblasti mezi Kasprovým vrchem a Kondrátovou kopou na pomezí Polska a Slovenska. Polští záchranáři, kteří předpokládali, že mohl sejít na slovenskou stranu, požádali v podvečerních hodinách o pomoc slovenské kolegy.

Po lokalizaci jeho mobilního telefonu se zjistilo, že se muž nachází na slovenské straně. Polský dron zároveň na místě zaregistroval čerstvě padlou lavinu směrem do Tiché doliny. Polští záchranáři pak ze vzduchu identifikovali osobu, která seděla se světelným zdrojem pod lavinovým polem.

"Po příchodu záchranářů HZS se ukázalo, že v dolině se skutečně nachází hledaný muž,“ uvedla slovenská HZS. I přes úraz hlavy byl při vědomí, ale mírně dezorientovaný. Po zateplení a vyšetření byl sněžným skútrem převezen k terénnímu vozidlu HZS a poté do Starého Smokovce.

Témata:

Slovensko | Laviny | stars24.cz

Vstoupit do diskuse