Putin nadále v ústraní? Každoroční událost, kterou sleduje svět, se letos neuskuteční

Vladimir Putin

Autor: ČTK

12. prosince 2022 15:50

Ruský prezident Vladimir Putin už letos na každoroční velké tiskové konferenci nevystoupí, uvedl podle agentury TASS jeho mluvčí Dmitrij Peskov. Bude to poprvé za deset let, kdy se tato tradiční akce neuskuteční. Od roku 2012 vystupoval Putin před novináři vždy v prosinci a na jejich otázky odpovídal i několik hodin.

"Pokud je o velkou tiskovou konferenci, tak ano, do Nového roku (svátku, který v Rusku začíná už 31. prosince, pozn. ČTK) nebude. Zároveň počítáme s tím, že prezident si možnost pohovořit s novináři i tak najde," prohlásil dnes Peskov.

V listopadu kremelský mluvčí sdělil, že datum velké konference se stanoví, až bude známo datum Putinova poselství k ruskému federálnímu shromáždění. K možnému termínu tohoto Putinova každoročního projevu se ale dnes Peskov nevyjádřil.

Zpráva o zrušení velké tiskové konference přichází v době, kdy ruská armáda už několik měsíců nezaznamenala na Ukrajině větší úspěchy. V listopadu se ruští vojáci stáhli z Chersonu na jihu Ukrajiny, v září a v říjnu ukrajinské síly vytlačily ruskou armádu z velké části Charkovské oblasti na severovýchodě a ruský postup Doněckou oblastí na východě se prakticky zastavil.

Svou velkou tiskovou konferenci Putin pořádá od roku 2001 a tradičně ji sleduje celý svět. Letos to bude poprvé od roku 2005, kdy na ni Putin během svého působení v úřadu prezidenta v daném roce nevystoupí. Konference se nekonala ani mezi lety 2009 a 2011, kdy byl Putin ve funkci premiéra.

Loni Putin odpovídal na dotazy novinářů zhruba čtyři hodiny. Chválil ruskou ekonomiku a řekl také, že Rusko vnímá jako hrozbu možné rozšiřování NATO směrem na východ. V roce 2008 prezident reagoval na dotazy novinářů dokonce čtyři hodiny a 40 minut.

Témata: Vladimír Putin Rusko