Při výbuchu na východě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou přišli dnes odpoledne o život dva lidé. Podle nejmenovaného vysoce postaveného představitele amerických tajných služeb na místo dopadly ruské rakety, informuje agentura AP. Americké ministerstvo obrany podle agentury Reuters uvedlo, že tyto zprávy nemůže v tuto chvíli potvrdit.

Rusko dnes opět masivně ostřelovalo ukrajinské území včetně západu země, který hraničí s Polskem. Polsko je členem Severoatlantické aliance, polský premiér Mateusz Morawiecki svolal krizové zasedání bezpečnostní rady.

Portál gazeta.pl píše, že výbuch nastal v sušírně obilí v obci Przewodów v Lubelském vojvodství. Polská policie zatím neuvedla nic k tomu, co bylo jeho příčinou.

Polský premiér Morawiecki na dnešní večer svolal krizové zasedání nejdůležitějších bezpečnostních činitelů v zemi. "V souvislostí s krizovou situací, která nastala, premiér Morawiecki po dohodě s prezidentem Andrzejem Dudou svolali schůzku... se členy výboru pro národní bezpečnost a obranu," uvedl mluvčí vlády Piotr Müller. Na schůzce jsou kromě premiéra ministři obrany, vnitra, spravedlnosti, šéf resortu zahraničí a ministr, který má na starosti tajné služby.

Ruská armáda dnes odpoledne na ukrajinské území vypálila desítky raket, zasáhly i cíle na západě země. Dopadly také na město Kovel v severozápadním cípu Ukrajiny nedaleko hranice s Polskem a Běloruskem, píše onet.pl.

Polsko po explozi na východě země zvyšuje pohotovost vojenských jednotek

Polsko zvyšuje pohotovost některých vojenských jednotek, uvedl mluvčí vlády Piotr Müller podle stanice TVN24 po dnešní explozi na východě země u hranic s Ukrajinou, při níž zahynuli dva lidé. Varšava zvažuje, zda má požádat o konzultace na základě článku 4 smlouvy Severoatlantické aliance, dodal polský vládní mluvčí podle agentury Reuters. Okolnosti exploze polské úřady vyjasňují, doplnil Müller.

"Výbuch, ke kterému došlo v Hrubieszówě na jihovýchodě Polska, zabil dva lidi," řekl podle agentury PAP reportérům Müller a poznamenal, že úřady okolnosti incidentu vyšetřují. "Rozhodli jsme se prověřit, zda existuje předpoklad k zahájení procedur předpokládaných v článku 4 Severoatlantické smlouvy," dodal mluvčí.

Článek 4 Severoatlantické smlouvy uvádí, že "smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany."

Polsko je členem NATO. Polský premiér Mateusz Morawiecki po dnešním výbuchu, kdy podle polských médií explodoval zemědělský objekt, svolal krizové zasedání bezpečnostní rady. Dnes večer se mimořádně sešla polská vláda.

Moskva jako provokaci odmítla zprávy o dopadu ruských raket v Polsku

Ruské ministerstvo obrany jako "úmyslnou provokaci" odmítlo tvrzení polských médií o dopadu ruských raket na polské území, uvedla dnes agentura TASS. Ministerstvo tvrdí, že Rusko neútočilo na cíle poblíž ukrajinsko-polské hranice a že úlomky z místa, jejichž snímky zveřejnila média, nemají nic společného s ruskými zbraněmi.

Ruské ministerstvo reagovalo na zprávy, že při dopadu ruských raket ve vsi Przewodów, která leží jen několik kilometrů od ukrajinské hranice, přišli o život dva lidé. Polský premiér Mateusz Morawiecki svolal mimořádné zasedání vlády.

"Tvrzení polských médií a státních představitelů o údajném dopadu 'ruských' raket u obce Przewodów se zdají být úmyslnou provokací s cílem vyostřit situaci. Ruskými zbraněmi nebyly podniknuty žádné útoky na cíle u ukrajinsko-polské hranice," citovala agentura vyjádření ministerstva.
 

Témata:

válka na Ukrajině | Polsko | Mateusz Morawiecki | stars24.cz

Vstoupit do diskuse