Oznámení senátních volebních výsledků v Arizoně a Nevadě, momentálně nejsledovanějších amerických státech, pravděpodobně nepřijde dříve než v neděli kvůli velkému počtu předčasných a korespondenčních hlasů.

V Nevadě dnes dopoledne o procento (asi 9000 hlasů) vedl republikán Adam Laxalt nad současnou senátorkou Catherine Cortezovou Mastovou. V Arizoně má demokrat Mark Kelly o šest procent víc (asi 110.000 hlasů) než republikán Blake Masters. Tyto dva státy rozhodnou, společně s Georgií, kde bude v prosinci druhé kolo voleb, která ze stran ovládne americký Senát.

Obálka s korespondenčním hlasem v Nevadě musí mít razítko z pošty s datem nejpozději ze dne voleb, fyzicky ale může komisařům přijít až čtvrtý den po volbách, aby byla platná, tedy v sobotu. Korespondenční a předčasné hlasy (odevzdané ještě před začátkem voleb) tradičně přejí spíše demokratům, v Nevadě se ale podpora obou stran ve zvláštním hlasování liší jen o jednotky procent. Sečtených je v Nevadě asi 90 procent hlasů.

V Arizoně se sečtenými 82 procenty hlasů komplikuje práci komisařů rekordní počet takzvaných "late earlies", tedy pozdě odevzdaných předčasných hlasů. Voliči v Arizoně mohou korespondenční hlasy posílat od chvíle, kdy obdrží hlasovací lístky. A ačkoliv volební komisaři mohou začít zpracovávat i tajně sčítat tyto hlasy ještě před začátkem voleb, mnoho voličů v Arizoně je zvyklých hlasovat ve volební den, ale ještě před začátkem voleb. Komisařům tak přibývá práce se sčítáním po uzavření volebních místností, jelikož sčítání korespondenčních hlasů obnáší i ověřování podpisů voličů. Letos předběžně na poslední chvíli hlasovalo 290.000 lidí, předchozí maximum bylo 100.000 v roce 2020.

Úspěchem demokratů v letošních volbách podle amerických médií je, že ustáli republikánskou "červenou vlnu", která se podle očekávání některých měla přehnat přes Spojené státy a zajistit republikánům většinu v obou komorách Kongresu.

Ve 435členné dolní komoře mají zatím republikáni jistých 211 křesel, demokraté 194. Stále nesečtených je několik klíčových volebních obvodů. Převaha v dolní komoře by republikánům umožnila de facto vetovat legislativní návrhy prezidenta Joea Bidena nebo proti jeho administrativě zahájit řadu vyšetřování, píše agentura Reuters.

Demokraté mají však značnou šanci udržet si kontrolu nad Senátem, kde mají nyní jistých 48 křesel a republikáni 49. Pokud každá ze stran získá v Arizoně a Nevadě po dalším jednom křesle, rozhodne se o osudu Senátu v Georgii, kde se bude 6. prosince konat druhé kolo voleb. Pokud tam zvítězí demokrat Raphael Warnock, budou mít obě strany po 50 křeslech a rozhodující většinu v Senátu při hlasování demokratům zajistí hlas viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Témata:

Volby USA | USA | stars24.cz

Vstoupit do diskuse