Za současných podmínek nemá pro Rusko smysl, aby udržovalo stávající úroveň diplomatické přítomnosti v západních zemích. Podle agentury TASS to uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Konkrétní plány na omezení počtu ruských diplomatů na Západě ale nesdělil.

"Naši lidé pracují (na Západě) v podmínkách, které lze jen stěží nazvat lidskými. Čelí neustálým problémům a hrozbám fyzických útoků. Hlavní je, že tam není práce od té doby, co se Evropa rozhodla uzavřít a zastavit s námi jakoukoli hospodářskou spolupráci," řekl Lavrov na setkání s vysokoškolskými absolventy přijatými do ruských diplomatických služeb.

Podle Lavrova přesune Rusko těžiště své diplomacie do zemí, které jsou připraveny s ním spolupracovat na "rovnoprávném a oboustranně výhodném základě". Pozornost Moskvy podle něj vyžadují zejména země takzvaného třetího světa v Asii, Africe a Latinské Americe.

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a četná podezření ze špionáže vyhostily západní země v posledních měsících stovky ruských diplomatů. Moskva reagovala zpravidla recipročními opatřeními.

Témata:

Sergej Lavrov | Rusko | stars24.cz