Vladimir Putin stvrdil ruskou anexi okupovaných území. Svět ji neuznává

Vladimir Putin

Autor: ČTK

5. října 2022 12:01

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal zákony o anexi čtyř ukrajinských regionů. Informovala o tom ruská agentura TASS, podle níž už byly příslušné dokumenty zveřejněny. Kyjev a Západ ruskou anexi ukrajinských území odsuzují a odmítají jako nelegální. Zábor ukrajinské Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti, které okupují ruské invazní síly, už dříve schválil ruský parlament a ústavní soud.

"Podle ruských zákonů jsou obyvatelé nových regionů uznáni za ruské občany ode dne, kdy byla tato území - 30. září - připojena k Rusku," píše TASS s odkazem na den, kdy Putin společně s Moskvou dosazenými představiteli těchto regionů podepsali v Kremlu dohody o připojení okupovaných území k Ruské federaci.

Mezinárodně neuznanou anexi následně podpořil ruský ústavní soud a tento týden příslušné smlouvy i zákony schválily obě komory ruského parlamentu. Procedurám předcházelo proruskými úřady narychlo zorganizované hlasování na okupovaných územích, které Moskva označovala jako referendum o připojení k Rusku, nicméně Kyjev ani svět jejich platnost a výsledky odmítly uznávat. Plebiscity opakovaně provázely zprávy o nucené účasti voličů a dalších volebních podvodech. Jediná země, která zatím uznala jejich výsledky, je Severní Korea, upozornil už dříve ruský server Meduza.

Anexi dalších ukrajinských území Ruskem odmítla naprostá většina zemí světa, a to včetně ruských spojenců, jako jsou Srbsko či Kazachstán. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v páteční reakci na podpisy smluv sdělil, že Kyjev nebude s Ruskem jednat, dokud bude v jeho čele Putin. Oznámil, že Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO.

V úterý ukrajinský prezident podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku prohlašuje ruské právní akty porušující svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, a to včetně Putinových dekretů o uznání nezávislosti Krymu z března 2014 a čtyř dalších ukrajinských regionů z minulého měsíce.

Šéf Kremlu, na jehož rozkaz ruská vojska koncem února vpadla na Ukrajinu, mezitím prohlásil, že Moskva bude anektovaná území hájit "všemi dostupnými prostředky". Ruské invazní síly neokupují celé ukrajinské regiony, které se nyní snaží Moskva anektovat, a v posledních dnech přicházejí zprávy o tom, že ukrajinská armáda dobývá zpět další obce v těchto oblastech.

Témata: Vladimír Putin Rusko Ukrajina válka na Ukrajině