Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí. V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Americký prezident Joe Biden dnes řekl, že Floridu navštíví "až to podmínky dovolí". Federální vláda podle něj pokryje "100 procent výdajů, které Florida vydá v reakci na tuto mimořádnou událost". Na bezprostředních záchranných a opravných pracích se podílí desítky tisíc techniků, záchranářů, členů národní gardy i dobrovolníků.

Ian se přehnal přes poloostrovní stát Florida a oslabil na úroveň tropické bouře. Nyní se rychlostí asi 14 kilometrů za hodinu přesouvá přes Atlantský oceán. S americkou pevninou se znovu setká v pátek ráno (odpoledne SELČ) ve státě Jižní Karolína. Nad oceánem podle meteorologů v nočních hodinách SELČ opět posílí na hurikán prvního stupně.

Řada Kubánců po úterním celkový blackoutu stále nemá dodávky elektřiny

V mnoha oblastech Kuby, kterou v úterý večer místního času (půlnoc z úterý na středu SELČ) postihl totální výpadek proudu, ani dnes neměli lidé elektřinu. Informovala o tom agentura Reuters či americký server Radio Televisión Martí. Rovněž státní energetická firma přiznala, že dodávky elektřiny se daří obnovovat jen pomalu. Blackout postihl jedenáctimilionovou Kubu po úderu hurikánu Ian, který si na tomto karibském ostrově vyžádal tři oběti, než s ještě větší silou zasáhl americkou Floridu.

"Už jsme 40 hodin bez proudu a například místní poliklinika přijímá jen akutní případy," řekl dnes lékař Roberto Serrano z obce Songo la Maya ve východokubánské provincii Santiago de Cuba. "Laboratoře nefungují, nemůžeme ani dělat rentgeny kvůli nízkému napětí," dodal. V některých nemocnicích totiž mají i problémy s vlastními generátory.

Rovněž ve městě Camagüey v centrální části Kuby měli ve středu výpadek generátoru v místní nemocnici a dvě hodiny museli manuálně zajišťovat chod přístrojů pacientům ve vážném stavu.

Témata:

hurikán Ian (září 2022) | USA | stars24.cz

Vstoupit do diskuse