Více než milion lidí se sešlo okolo cesty, po které šel pohřební průvod s rakví princezny Diany. Podle zpravodajského serveru Insider se na přímý přenos z pohřbu dívalo 2,5 milionu lidí. Britské úřady očekávají na pohřbu královny podobnou účast, ne-li větší.
Posledního rozloučení s Její Veličenstvem se zúčastní mnoho cizích státníků, které její skon neobyčejně zasáhl. „Toto je pro naši zemi nejsmutnější den. V srdcích každého z nás je bolest ze smrti naší královny. Cítíme hluboký pocit ztráty, pravděpodobně silnější, než jsme očekávali,“ kondoloval bývalý britský premiér Boris Johnson na svém Twitteru.
Státní smutek potrvá deset dní, dokud nebude rakev transportována do Westminsterského opatství za doprovodu lafetových děl. Královniny ostatky po pohřbu spočinou po boku jejího otce a bývalého krále Jiřího VI. a jejího manžela prince Philipa.
Smutek bude stát Británii miliardy
Místo královny Alžběty II. přebírá její syn, nový král Spojeného království Charles III. Po zhruba roce smutku přijde na řadu jeho oficiální korunovace. Charles III. nechce porušit tradici a akt se pravděpodobně odehraje ve Westminsterském opatství pod taktovkou arcibiskupa z Canterbury. Událost samozřejmě poběží v televizi a poprvé v historii také online. Očekává se podobný rozpočet jako na královskou svatbu prince Williama a Kate Middletonové, který stál ostrovní království více než miliardu liber.
S okamžitou platností se začnou tisknout nové bankovky a razit mince s podobiznou současného monarchy Charlese III. Portréty k této nutné změně si nechal budoucí král připravit dopředu. K nahrazení všech bankovek a mincí s podobiznou Alžběty II. nedojde hned. Potrvá zřejmě několik let, než se podaří staré bankovky stáhnout z oběhu.
Změní se také uniformy policistů a vojáků. Policisté totiž mají na svých helmách iniciály královny Alžběty s královským číslem. Stejně tak bude potřebu změnit insignie na uniformách vojáků.
Aktualizace čeká i pasy, které momentálně „ve jménu Jejího Veličenstva žádají všechny, kterých se to může týkat, aby nositeli umožnili volný průchod bez povolení a překážek“. Pro cestující budou připravená razítka s podobiznou nového krále.
Novou podobu dostanou dokonce poštovní schránky po celé zemi. Stejně jako policejní uniformy nesou její iniciály a královské číslo II. Například ve Skotsku toto vzbudilo již po její korunovaci kontroverzi, protože Skotové nikdy neměli královnu Alžbětu I. „Po instalaci schránek s jejími insigniemi došlo v některých případech k jejich napadení a poničení,“ připomněl Insider.
Témata: Velká Británie GBP Královna Alžběta II. Policie Velká Británie Armáda U.K. Král Charles III. (Karel III.)
Zápas století přinesl nečekanou hvězdu: Kdo je Sydney Thomas?
Tereza Ramba v nemocnici: Fanouškům prozradila, jak na tom je!