Záchranáři mají za sebou extrémně rušnou noc. Při šesti nezávislých operacích vylovili z moře u Itálie přes 600 migrantů, kteří mířili z Afriky do Evropy. Nejsložitější byla evakuace lidí ze dvou nafukovacích člunů, z nichž jeden se potopil a ve vlnách skončilo na 40 pasažérů.

Mezi zachráněnými je mimo jiné i 123 mladistvých bez doprovodu, 11 dětí a sedm těhotných žen.

Všechny zachráněné vzala na palubu loď Aquarius, kterou provozují Lékaři bez hranic a humanitární organizace SOS Méditerranée. Na záchranných akcích se podílela i italská pobřežní stráž, italské námořnictvo a obchodní lodě plující v oblasti.

Španělské lodě zachránily v sobotu a dnes z osmi lodí více než 300 migrantů mířících z Afriky. Záchranáři objevili i čtyři mrtvá těla. Libyjská pobřežní stráž zachytila v oblasti poblíž měst Tripolis a Zuvara v sobotu dvě plavidla se 152 pasažéry, mezi nimiž bylo 19 žen a tři děti. Migranti z afrických a arabských zemí byli převezeni na námořní základnu v Tripolisu.

Vysoké počty nově příchozích migrantů prověří novou italskou vládu premiéra Giuseppe Conteho. "Jsem teprve sedm dní v úřadu a pracuji na tom, abych čísla příchozích migrantů snížil a zvýšil počet vyhoštěných. Chceme snížit náklady na přijímání takzvaných migrantů a zkrátit čas jejich pobytu. Chceme do toho zapojit i evropské a mezinárodní zástupce, kteří dosud nechávali Itálii osamocenou," uvedl v sobotu na twitteru šéf Ligy Matteo Salvini, který je ministrem vnitra.

zdroj: YouTube

Právě v sobotu k italským břehům dorazily dvě lodě s více než 450 migranty zachráněnými ze Středozemního moře v předchozích dnech.

Podle OSN se během letoška doplavilo k evropským břehům 27.482 lidí, 7614 z nich skončilo ve Španělsku. Při pokusu o překonání Středozemního moře od ledna přišlo o život 785 lidí.

Témata:

uprchlíci | Itálie | Řecko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse