Hudební soutěž Eurovize se bude příští rok konat v Británii. Na twitteru to oznámila britská ministryně kultury Nadine Dorriesová. Británie převzala organizaci namísto Ukrajiny, která se brání ruské invazi.

Obvykle soutěž pořádá země vítěze předchozího ročníku. Tím byla letos ukrajinská skupina Kalush Orchestra s písní Stefania, zástupci Británie skončili na druhém místě.

"Velmi nás mrzí, že naši kolegové a přátelé na Ukrajině nemohou pořádat soutěž Eurovize 2023. Pořádání největší hudební soutěže je pro nás velkou poctou. BBC se zavázala, že tato akce bude věrným odrazem ukrajinské kultury a zároveň představí rozmanitost britské hudby a kreativity," napsal v prohlášení generální ředitel BBC Tim Davie. Konkrétní město, ve kterém se soutěž uskuteční, se podle něj teprve hledá.

Zájem o pořádání hudební soutěže už projevilo několik měst včetně Londýna nebo Manchesteru. Širší seznam možných pořadatelů zveřejní do konce léta Evropská vysílací unie (EBU), jejíž členské země Eurovizi pořádají.

O přesunutí písňové soutěže z Ukrajiny EBU informovala v polovině června. Ukrajina se proti rozhodnutí tehdy ohradila a žádala další jednání. Dnešní oznámení ale Kyjev podle agentury AFP přivítal.

"Konzultovali jsme s britskou vládou a BBC. BBC a Evropská vysílací unie nás ujistili, že Eurovizi uspořádají 'na počest Ukrajiny'... Domnívám se, že zkušenost BBC umožní, aby byla Ukrajina představena na nejvyšší úrovni," napsal ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko na telegramu.

"Je mi líto, že kvůli pokračujícímu ruskému krveprolití není možné akci uspořádat na Ukrajině, kde by se konat měla," uvedla britská ministryně Dorriesová a dodala, že Londýn zajistí, aby program "odrážel nedávné ukrajinské vítězství v Eurovizi a ukrajinskou kreativitu". Britský premiér Boris Johnson na twitteru uvedl, že Británie "na počest svých ukrajinských přátel uspořádá úžasnou soutěž".

Témata:

Eurovize | Ukrajina | Velká Británie | stars24.cz