Bývalý japonský premiér Šinzó Abe, kterého dnes postřelil atentátník, podlehl svým zraněním. Potvrdila to nemocnice v prefektuře Nara, kam byl politik po dopoledním útoku převezen. Abe utrpěl hluboká zranění na pravé straně krku a také ránu, která zasáhla jeho srdce. Příčinou smrti bylo vykrvácení, uvedl na tiskové konferenci jeden z lékařů. Útok odsoudil japonský premiér Fumio Kišida a mnoho světových politiků.

Sedmašedesátiletý Abe byl postřelen během politické kampaně v prefektuře Nara na západě Japonska. Politik krvácel a zkolaboval, byl převezen do nemocnice. Podle lékařů už při příjezdu do zdravotnického zařízení nejevil známky života. Dostal mnoho krevních transfuzí, ale lékařům se ho nepodařilo zachránit. Zemřel v 17:03 místního času (10:03 SELČ).

"Zpráva o Abeho úmrtí mě velmi zasáhla. Nedokážu najít slova, kterými bych popsal, jak se cítím," uvedl Kišida. Nynější japonský premiér atentát důrazně odsoudil.

Motiv muže podezřelého z činu není jasný. Policie jej ihned po atentátu zadržela. Podezřelý, kterého média označují jako bývalého člena námořních sil Tecuju Jamagamiho, nebyl podle stanice NHK s Abem spokojený a chtěl ho zabít. Agentura Kjódó s odvoláním na své policejní zdroje ale uvedla, že podezřelého k činu nevedla zášť vůči politickému přesvědčení bývalého premiéra. Jednačtyřicetiletý muž k útoku zřejmě použil podomácku vyrobenou zbraň.

Abe byl nejdéle sloužícím japonským premiérem. V čele vlády stál v letech 2006 až 2007 a od roku 2012 do září 2020, kdy odstoupil. O měsíc dříve ohlásil, že kvůli zdravotnímu stavu hodlá podat demisi.

Čin odsoudilo mnoho světových politiků. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že ho "ohavná vražda" Abeho hluboce šokovala. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol prohlásil, že se jedná o "neodpustitelný zločin". Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která Abeho označila za "velkého demokrata", uvedla, že se stal obětí "zbabělé a brutální vraždy".

Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že Británie stojí v této temné době po "neuvěřitelně smutné zprávě" o smrti japonského expremiéra při Japonsku. Moskvu Abeho úmrtí "hluboce zarmoutilo". Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil Abeho za "velkého japonského vlastence". Český prezident Miloš Zeman vyslovil "upřímnou soustrast japonskému lidu".

Profesor politologie na tokijské univerzitě Waseda Airo Hino uvedl, že taková střelba nemá v Japonsku obdoby. "Nikdy se nic podobného nestalo," řekl. Politické násilí je v Japonsku, zemi s přísnými předpisy o držení zbraní, vzácné. Téměř nulová tolerance podle odborníků přispívá k mimořádně nízkému počtu trestných činů se zbraní. Mezi několik málo výjimek patří brokovnice pro lov a sport. I v tomto případě musí budoucí majitelé absolvovat kurzy a složit písemné i praktické zkoušky či psychologické vyšetření, uvedl list The Guardian.

Fiala či Zeman odsoudili atentát na Abeho a vyslovili soustrast

Prezident Miloš Zeman i premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti se smrtí japonského expremiéra Šinzóa Abeho po atentátu vyslovili upřímnou soustrast japonskému lidu. Fiala uvedl, že je zprávou o smrti Abeho hluboce zarmoucen. Také další politici na sociálních sítích atentát odsoudili.

Sedmašedesátiletý Abe byl přibližně v 11:30 místního času (03:30 SELČ) postřelen během politické kampaně v prefektuře Nara na západě Japonska. Politik krvácel a zkolaboval, byl převezen do nemocnice. Podle lékařů už při příjezdu do zdravotnického zařízení nejevil známky života. Dostal mnoho krevních transfuzí, ale lékařům se ho nepodařilo zachránit.

"Ani největší politické neshody nemohou být důvodem k násilí. Jednoznačně odsuzuji vraždu japonského expremiéra Šinzóa Abeho," uvedl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Politika je a musí zůstat soubojem idejí, ne zbraní. Šinzó Abe zůstane navždy zapsán zlatým písmem v dějinách Japonska i světové politiky," napsala předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš uvedl, že si Abeho velice vážil. "Měl jsem tu čest, že jsem se s ním jako premiér několikrát potkal a jednání s ním si budu navždy pamatovat. Úžasný člověk, skvělý chlap a velký státník. Je šílené, co se stalo, jeho tragické smrti je mi hluboce líto," napsal Babiš.

"Žádná motivace nikdy neomluví násilí a vraždu! Bývalý japonský premiér Šinzó Abe se stal obětí atentátu na předvolebním klání. Tam, kde se má bojovat slovy, zasáhl zákeřný útok zbraní," poznamenal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

"Vražda bývalého premiéra Šinzó Abeho mě hluboce zasáhla. Myslím na jeho rodinu a na jeho nejbližší. A také na občany Japonska, našeho spojence, kteří mají před důležitými volbami," uvedl předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý).

Témata:

Šinzó Abe | Japonsko | stars24.cz