Po střelbě v kodaňském nákupním centru Fields zůstalo dnes na místě více mrtvých a také několik zraněných. Policie z činu podezřívá 22letého dánského občana, kterého krátce po činu zadržela. Šéf kodaňské policie Sören Thomassen na tiskové konferenci nevyloučil, že šlo o teroristický čin.

Přesný počet mrtvých ani zraněných policie neuvedla. Okolnosti činu dál vyšetřuje, zatím ale nemá informace o tom, že by se na střelbě podílel ještě někdo další.

"Zatím s jistotou nevíme, kolik je zraněných nebo mrtvých, ale je to velmi vážné," řekla starostka Kodaně Sophie Andersenová. Nákupní centrum Fields patří k největším ve Skandinávii, uvedla agentura AP.

Informaci o střelbě v nákupním středisku Fields ve čtvrti Amager, zhruba mezi centrem města a letištěm, policisté obdrželi kolem 17:30 SELČ. Na místo se vydalo velké množství těžce ozbrojených policistů. Před obchodním domem parkovalo několik hasičských vozů, nasazena byla i helikoptéra. 

Hlavní kodaňská nemocnice Rigshospitalet přijala k ošetření "malou skupinu pacientů“, řekl její mluvčí agentuře Reuters. Povolala další personál, včetně chirurgů a sester, dodal.

Snímky z místa zachycují lidi, jak vybíhají z nákupního centra. Dánská televize TV2 zveřejnila fotografii muže na nosítkách. Svědci uvedli, že lidé plakali a schovávali se v okolních obchodech.

Laurits Hermansen dánské televizi DR řekl, že byl s rodinou v obchodě s oblečením v nákupním centru, když uslyšel "tři, čtyři rány. Opravdu hlasité rány. Znělo to, jako by se střílelo hned vedle obchodu..

V nedaleké Royal Areně se měl dnes od 20:00 konat koncert bývalého člena kapely One Direction Harryho Stylese. "Můj tým a já se modlíme za každého, kdo byl na místě střelby v nákupním centru v Kodani. Jsem šokován. S láskou, H," napsal Styles na snapchatu.

Krátce po střelbě dánský královský palác oznámil, že byla zrušena recepce s korunním princem Frederikem spojená s cyklistickým závodem Tour de France, jehož první tři etapy se letos jely v Dánsku.

Rovněž jako terorismus vyšetřuje policie v norské metropoli Oslo čin, který se tam stal před týdnem u gay baru. Podezřelého ze střelby, který pravděpodobně jednal bez kompliců, policie zadržela nedaleko místa činu a obvinila ho z vraždy. Čin, při kterém zemřeli dva lidé a dalších 20 bylo zraněno, policie vyšetřuje jako extrémní islamistický terorismus.

Témata:

střelba v Dánsku | dánsko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse