Válka na Ukrajině: Boje se dál soustředí na Severodoněck

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Autor: ČTK

7. června 2022 10:00

Ruská armáda nadále útočí na Severodoněck, boje pokračují a ukrajinští vojáci působí nepříteli ztráty, uvedl dnes ráno ukrajinský generální štáb. Ten dále tvrdí, že obránci odrazili ofenzivu ruských invazních jednotek ve směru na Bachmut, konkrétně u obcí Nahirne, Berestove či Krynyčne.

Podle britského ministerstva obrany se o víkendu ukrajinským jednotkám podařilo dobýt nazpět část Severodoněcku, ruské jednotky ale stále okupují východní část města.

Ruské jednotky od Lymanu na jih a západ za posledních 24 hodin nepostoupily, cituje z hlášení ukrajinského vojenského velení ruskojazyčný web stanice BBC, který zároveň poznamenává, že zpráva neříká nic o dobytí Svjatohirsku, jehož obsazení ohlásily dříve ruské zdroje. V jižní části východní fronty - u Doněcka a v Záporožské oblasti - se Rusové nepokoušejí o postup, doplňuje BBC s odkazem na ukrajinský štáb.

Podle britského ministerstva obrany je cílem ruských jednotek pravděpodobně odstřihnout Severodoněck od severu i jihu. Postup ruských sil se v posledním týdnu na jižní ose u města Popasna téměř zastavil. Ostřelování města Izjum nasvědčuje tomu, že se ruská armáda chystá obnovit útoky na severu. Podle Londýna "Rusko bude téměř jistě potřeboval průlom na alespoň jedné z os (útoku)", aby dosáhlo svého cíle získat kontrolu nad Doněckou oblastí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním poselství podle agentury Reuters uvedl, že ukrajinské jednotky svádějí v Severodoněcku s invazními ruskými silami prudké pouliční boje. "Naši hrdinové pozice v Severodoněcku nevzdávají," prohlásil Zelenskyj. "Ukrajinský Donbas stojí. Pevně stojí," dodal prezident s odkazem na východoukrajinský region, kde se odehrávají boje a nachází se tam i Severodoněck.

Město se stalo hlavním cílem ruské ofenzivy v Luhanské a Doněcké oblasti, poznamenal Reuters, podle něhož Moskva pokračuje v opotřebovací válce, při níž jsou města ničena dělostřeleckou palbou. Získání Severodoněcka by pro Moskvu bylo rozhodující ve snaze dobýt celý Donbas, podotkla agentura AFP.

Pozice ukrajinských sil v Severodoněcku se mírně zhoršila, připustil v pondělí gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Šéf správy města Oleksandr Strjuk nicméně podle Reuters uvedl, že není jasné, která strana má navrch a situace se "mění z hodiny na hodinu."

Americký Institut pro výzkum války (ISW) ve své nejnovější analýze přiznává, že není jasné, která strana co v Severodoněcku ovládá, upozornila ruská služba BBC. V pouličních bojích je podle něj obecně těžké zjistit, kdo co kontroluje. "Byť ruské síly pravděpodobně kontrolují velkou část města, píše ISW. Kontrola nad územím však pravděpodobně často přechází z jedné strany na druhou, konstatuje institut.

"V oblasti Izjumu ruské síly nedosáhly žádného potvrzeného postupu, zatímco jednotky postupující západně od Lymanu si zajistily menší zisky," uvádí dále mimo jiné ISW.

Ukrajinská armáda ve své noční zprávě podle Reuters uvedla, že v pondělí byli při ruském ostřelování v Doněcké a Luhanské oblasti zabiti dva civilisté a že ruské síly ostřelovaly více než 20 obcí. Podobné zprávy z bojiště nelze nezávisle ověřit. Rusko popírá, že by cílilo na civilisty.

Témata: válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina