93. den války: Ruské jednotky ostřelují pozice ukrajinských sil a obnovily ofenzívu

Ruská armáda, ilustrační foto

Autor: ČTK

27. května 2022 8:48 | Aktualizováno: 27. května 2022 19:14

Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice ukrajinských sil a obnovily ofenzívu, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním hlášení o situaci na bojišti. Válka Ruska proti Ukrajině dnes pokračuje 93. dnem. Ruská vojska se podle britské vojenské rozvědky dál snaží obklíčit ukrajinské síly u Severodoněcka a Lysyčanska.

Stručný přehled pátečních událostí:

Ruské útočné operace pokračují i na dalších místech v Donbasu, kde ukrajinské jednotky za posledních 24 hodin odrazily dvanáct nepřátelských útoků, tvrdí ukrajinské velení. Na jihu země Rusové posilují své jednotky okupující Chersonskou oblast. V Azovském a Černém moři ruské námořnictvo nadále blokuje plavbu civilních lodí, upozornil štáb.

Ve svém hlášení potvrdil ztrátu města Lyman na severu Doněcké oblasti, když uvedl, že se tu nyní Rusové za pomoci dělostřelectva pokoušejí upevnit své postavení.

Ruské jednotky pokračují ve snaze obklíčit Severodoněck a Lysyčansk, nově dobyly několik vsí severozápadně od města Popasna v Luhanské oblasti Donbasu. Ruské síly vyvíjejí tlak u Severodoněcka, přestože ukrajinské síly udržují kontrolu nad mnoha úseky obrany a brání Rusku v úplném dobytí Donbasu, uvádí britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky.

Rusko v nejbližších dnech nebude schopné obsadit zbytek Luhanské oblasti, sdělil její gubernátor Serhij Hajdaj na síti telegram. Podle něj se ale ukrajinské jednotky budou nuceny stáhnout z posledních obranných pozic, aby se vyhnuly obklíčení.

Při ruském ostřelování kasáren ukrajinské národní gardy v oblasti města Dnipro zemřelo deset lidí a dalších 35 utrpělo zranění, uvedl podle portálu Ukrajinska pravda šéf teritoriální obrany v Dnipru Hennadyj Korban. Kasárna zasáhla raketa Iskander vystřelená z Rostovské oblasti na západě Ruska.

Jižní uskupení ruských sil je podle Britů nadále zaměstnáno udržením okupované části jižní Ukrajiny. Ministerstvo upozornilo, že sem Rusové v posledních dnech zřejmě přesunuli ze skladů tanky T-62, které jsou 50 let staré a nejspíše velice zranitelné současnými protitankovými zbraněmi. Jejich nasazení na bojišti podle něj svědčí o tom, že se Rusku nedostává moderní výzbroje schopné nasazení do bojů.

Rusko zatím nepotvrdilo zprávu ukrajinské armády, podle níž se podařilo ukrajinskému letectvu sestřelit v Chersonské oblasti ruský stíhací letoun Su-35. Rusko od útoku na Ukrajinu z 24. února přišlo už o asi 29.750 vojáků, 1322 tanků, 3246 obrněných vozidel, 623 děl, 206 letadel, 170 vrtulníků a 503 dronů, odhadl ukrajinský generální štáb.

Ruské ministerstvo obrany dnes zveřejnilo první záběry z nasazení nových samohybných houfnic 2S7M Malka ráže 203 milimetrů na Ukrajině. Malka je modernizovanou verzí houfnice Pion stejné ráže, vyvinuté v 80. letech minulého století, poznamenala agentura TASS. Dodala, že tyto houfnice mají dostřel až 50 kilometrů.

Server Meduza dnes píše s odvoláním na zdroje blízké Kremlu, že se v Moskvě znovu mluví o dalším útoku na Kyjev. V Kremlu panuje názor, že Rusko může na Ukrajině zvítězit do několika měsíců. Minimum pro vyhlášení vítězství je "obsazení Donbasu" maximum pak "obsazení Kyjeva". "Skoncujeme s nimi (s Ukrajinci). Nejpravděpodobněji na podzim bude po všem," sdělil jeden ze zdrojů Meduzy.

V areálu jednoho z bývalých průmyslových podniků v ukrajinském městě Mariupol, který okupují ruské jednotky, se při odklízení trosek našla těla asi 70 lidí. Dnes o tom informoval na telegramu poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko. Tito lidé podle Andrjuščenka zemřeli, když se na ně při ruských útocích zřítily části budovy. Jejich těla byla zabalena do plastových pytlů a uložena ve společném hrobu na severozápadním okraji Mariupolu. Totožnost mrtvých není známa. Místní lidé podle Andrjuščenka uvedli, že vzhledem ke stavu pozůstatků je "nebylo příliš na základě čeho identifikovat".

Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi 12 milionů lidí z této země, která má zhruba 45 milionů obyvatel. Válka dnes pokračuje 93. dnem a Zelenskyj podle agentury Reuters řekl, že si nemyslí, že by Rusko mělo zájem na jejím ukončení.

On-line přenos:

Témata: válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina