81. den války: Ruský postup dál ztrácí na síle. Přišly zprávy o bombardování Azovstalu

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Autor: ČTK

15. května 2022 9:00 | Aktualizováno: 15. května 2022 22:25

Podle britského vojenského zpravodajství je nepravděpodobné, že by Rusko v příštích 30 dnech výrazně urychlilo svůj postup na Ukrajině. Uvedlo to dnes ráno britské ministerstvo obrany ve svém každodenním hodnocení vývoje války. Mezitím z Ukrajiny přišly zprávy o tom, že na ocelárny Azovstal v Mariupolu dopadaly fosforové bomby.

Stručný přehled nedělních událostí:

Ruské síly také podle Kyjeva provedly úder ve Lvovské oblasti poblíž polských hranic. Při sobotním ostřelování Severodoněcku a tamní nemocnice zemřeli dva lidé a další utrpěli zranění a tři civilní oběti si vyžádaly dnešní ruské útoky v Doněcké oblasti, informovali dnes oblastní gubernátoři.

"Za současných podmínek není pravděpodobné, že by Rusko během příštích 30 dní dramaticky urychlilo svůj postup," konstatují britští vojenští zpravodajci. Ruská ofenziva na Donbase podle nich ztratila na síle a výrazně se opožďuje za plánem.

Rusko dosud pravděpodobně přišlo o třetinu pozemních vojenských sil, které do ofenzivy zapojilo v únoru. V posledním měsíci se ruské armádě nepodařilo dosáhnout výrazných územních zisků a naopak se potýká s vysokou mírou opotřebování, hodnotí situaci Londýn.

O výrazných ztrátách v ruské armádě se hovoří také v dnešním pravidelném hlášení generálního štábu ukrajinské armády. Některé ruské jednotky mají podle štábu méně než 20 procent plného stavu. U města Popasna v Luhanské oblasti se musely jednotky výsadkových vojsk ruských ozbrojených sil spojit se zástupci ruských soukromých vojenských společností, aby mohly fungovat, sdělil štáb. Rusko se snaží ztráty kompenzovat a v současnosti pořádá v příhraničních oblastech výcvik až 2500 záložníků.

Mariupolský radní Petro Andrjučenko dnes na sociální síti Telegram napsal, že ocelárny Azovstal byly ostřelovány fosforovými bombami. Informaci ale nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. "Peklo přišlo na Zemi. Do Azovstalu," napsal místní politik, který své tvrzení doprovodil videem s ohnivým deštěm nad ocelárnami. Používání fosforových bomb, které se vzněcují při kontaktu s kyslíkem a způsobují rozsáhlé škody, je zakázáno.

Rusko se po téměř třech měsících války soustředí na ovládnutí území na východě a jihu Ukrajiny. Dnes ráno byl nicméně ohlášen útok ze západní části země.

Podle gubernátora západoukrajinské Lvovské oblasti Maksyma Kozyckého čtyři rakety zasáhly vojenskou infrastrukturu v javorivském regionu poblíž polských hranic. "Objekt je zcela zničen," uvedl Kozyckyj na telegramu. Starosta Lvova Andrij Sadovyj na sociálních sítích potvrdil, že útok si nevyžádal žádné oběti, a podotkl, že zničený objekt se nachází jen 15 kilometrů od polských hranic, tedy hranic s Evropskou unií, a že vypálené rakety zřejmě urazily vzdálenost přibližně 1500 kilometrů. Regionální velení ukrajinského letectva uvedlo, že několik raket bylo na Lvovskou oblast v časných ranních hodinách odpáleno z ponorek v Černém moři. Dvě rakety byly údajně zničeny před dopadem na cíl.

Při sobotním ostřelování Severodoněcku zemřeli dva lidé, uvedl na Facebooku oblastní gubernátor Serhij Hajdaj. V jiném příspěvku na sociální síti napsal, že Rusko v sobotu podniklo 11 dělostřeleckých útoků na Severodoněck. Rusové podle něj útočili i na nemocnici. Zranění utrpělo devět civilistů, kteří byli ošetřeni právě v poškozené nemocnici. Gubernátor zdůraznil, že zdravotnické zařízení i přes škody nadále funguje. Hajdaj kromě toho dnes podle agentury Unian řekl, že ukrajinské síly mají v současnosti pod kontrolou 10 procent Luhanské oblasti včetně Severodoněcku, Lysyčansku a okrajových částí Rubižného. Ruské útoky si dnes vyžádaly životy tří civilních obyvatel také v Doněcké oblasti, uvedl oblastní gubernátor Pavlo Kyrylenko.

Nedlouho po začátku ruské invaze 24. února donutila ukrajinská armáda ruské velitele vzdát se postupu na Kyjev a později vytlačila Rusy také od druhého největšího ukrajinského města Charkova. Aktuálně probíhá ukrajinská protiofenziva u města Izjum, které je v držení Rusů.

Hlášen je dnes také další údajný útok na ruské území z Ukrajiny. Jeden člověk byl zraněn, když ukrajinské síly střílely na ruskou vesnici poblíž hranic, uvedl ráno gubernátor západoruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Informaci nelze ověřit.

On-line přenos:

Témata: válka na Ukrajině Ruská armáda