V Belgorodu na západě Ruska zazněly dva silné výbuchy. Podle gubernátora Vjačeslava Gladkova nejsou hlášeny škody, ranění či oběti, uvedla dnes agentura TASS. Na Ukrajině mají od dnešního rána pokračovat snahy o evakuaci civilistů z areálu oceláren Azovstal, kde jich v extrémně složitých podmínkách zůstávají nejméně stovky. Světoví politici zatím budou hledat další cesty, jak podpořit Ukrajinu v její obraně proti ruské agresi.

Stručný přehled pondělních událostí: 

Zprávy o údajných útocích ukrajinských sil na cíle v Rusku se objevují již několik dní. V neděli v Belgorodské oblasti hořelo ve vojenském areálu. Jedna osoba byla lehce zraněná, informoval na sociální síti telegram gubernátor Gladkov. Ve stejné oblasti tento týden hořel muniční sklad.

V sousední Kurské oblasti, která rovněž hraničí s Ukrajinou, se v neděli částečně zhroutil železniční most. Tuto trať hojně používají nákladní vlaky. Podle kurského gubernátora Romana Starovojtova se jednalo o sabotáž.

Ruské jednotky pokračovaly v ostřelování oceláren Azovstal hned po evakuaci části civilistů, kteří se v této poslední ukrajinské baště v Mariupolu skrývají, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na velitele 12. brigády ukrajinské národní gardy Denyse Šleha. Opětovné ostřelování potvrdil také poradce starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko.

Situace v hutním komplexu, který zůstává poslední částí Mariupolu dosud neobsazenou ruskými silami, patří aktuálně k nejsledovanějším v celém konfliktu. Odhaduje se, že v síti tunelů pod ocelárnou je ukryto přibližně 2000 ukrajinských bojovníků a až 1000 civilistů. Kolem 500 vojáků je podle Kyjeva zraněných.

Rusko od začátku invaze na Ukrajinu nasadilo přibližně dvě třetiny veškerých svých pozemních sil, uvedlo dnes britské ministerstvo obrany s odkazem na informace rozvědek. Na východě Ukrajiny pokračují ruské síly v ofenzivě ve směru od Izjumu v Charkovské oblasti na Slovjansk a Barvinkove a na jihu země se soustředí na zlepšení svých pozic v Chersonské oblasti, sdělil dnes generální štáb ukrajinské armády ve svém pravidelném ranním hlášení, zveřejněném na facebooku. Ruská strana dnes podle agentury RIA Novosti hlásí sestřelení další ukrajinské stíhačky MiG-29.

Izrael si předvolal ruského velvyslance za výroky šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova o židovském původu Adolfa Hitlera. Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid řekl, že Izrael od Ruska očekává omluvu, informují světové agentury. Lavrov v rozhovoru s italskou televizí řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj stejně jako Hitler v sobě mají židovskou krev a že "největší antisemité" jsou Židé. Zástupce izraelského památníku obětem holokaustu Jad vašem uvedl, že Lavrov udělal z oběti zločince.

Jihoukrajinský přístav Oděsa dnes večer zasáhla ruská střela, podle oblastního gubernátora Maksyma Marčenka si útok vyžádal oběti i škody. Podle prvotních informací zahynul 13letý chlapec, napsala agentura Unian. Ruské síly dnes dříve již potřetí za uplynulý týden ostřelovaly na jihu Ukrajiny strategický most přes ústí řeky Dněstr do Černého moře. Podle webu Ukrajinska pravda o tom informoval mluvčí městské vojenské správy.

"Nepřítel vyslal střelu na jedno ze zařízení infrastruktury v Oděse. Bohužel jsou mrtví a zranění," napsal na internetu Marčenko. Při večerním útoku byla podle ukrajinského poslance Oleksije Hončarenka zraněna 18letá dívka. Agentura Interfax Ukrajina uvedla, že v době zásahu bylo v obytné budově pět lidí a výbuch poškodil okna, stěny a střechu nedalekého pravoslavného chrámu.

Část italských politiků pobouřil rozhovor se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, který v neděli odvysílala stanice Rete 4. Kanál patří do mediální skupiny Mediaset, jejímž hlavním akcionářem je rodina bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Kriticky se vyjádřili hlavně politici levicových stran, naopak zástupci populistického Hnutí pěti hvězd a část pravice k vystoupení spíše mlčí, uvedl dnes deník La Repubblica. Mediální skupina Lavrovova tvrzení odmítla, za odvysíláním rozhovoru si ale stojí.

Spojené státy mají "vysoce důvěryhodné" zprávy od rozvědek o tom, že se Moskva brzy pokusí anektovat část východní Ukrajiny, řekl dnes novinářům americký velvyslanec při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Carpenter. Připojení dvou takzvaných lidových republik vyhlášených na Donbase k Rusku by údajně mohlo přijít už v polovině května. Podle Carpentera má Moskva podobné úmysly také s Chersonskou oblastí na jihu Ukrajiny.

On-line přenos:

Témata:

válka na Ukrajině | Ruská armáda | Armáda Ukrajina | stars24.cz