Z oceláren Azovstal a jejich blízkého okolí v jihoukrajinském Mariupolu se o víkendu podařilo evakuovat desítky civilistů. Evakuace z ostatních částí města bude pokračovat v pondělí. Kyjev mezitím navštívila delegace amerického Kongresu vedená šéfkou Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, jež prezidentovi Volodymyru Zelenskému poděkovala za boj, který Ukrajinci svádějí za svobodu. Podporu Kyjevu znovu vyjádřili i další zahraniční činitelé.

Stručný přehled nedělních událostí: 

Na evakuaci Azovstalu, který je zablokován ruskými jednotkami, se podílí Červený kříž a akce je koordinována s ukrajinskými a ruskými představiteli. Mluvčí OSN situaci označil za "velmi složitou". Odhaduje se, že pod hutním komplexem, který zůstává poslední částí Mariupolu dosud neobsazenou ruskými silami, je ukryto přibližně 2000 ukrajinských bojovníků a až 1000 civilistů. Kolem 500 vojáků je podle Kyjeva zraněných.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že první skupina zhruba 100 civilistů už míří na území kontrolované Ukrajinou. Fotograf agentury Reuters zase sdělil, že do ubytovacího centra ve městě Bezimenne dorazilo přes 50 civilistů. Bezimenne leží asi 30 kilometrů východně od Mariupolu na území Doněcké oblasti ovládaném proruskými separatisty. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že v sobotu z domů u Azovstalu odešlo humanitárním koridorem cekem 46 lidí.

Pelosiová, která Kyjev navštívila jako nejvýše postavená politička USA od začátku války, uvedla, že se tam vydala, aby světu vyslala vzkaz, že Spojené státy stojí pevně na straně Ukrajiny. Zelenskyj podle ní jasně vyjádřil, že Ukrajina potřebuje více bezpečnostní, ekonomické a humanitární pomoci, aby se vypořádala s ničivými následky "ďábelské invaze" ruského prezidenta Vladimira Putina. Americký prezident Joe Biden tento týden požádal Kongres mimo jiné o dalších 33 miliard dolarů (zhruba 770 miliard korun) na pomoc Ukrajině.

Zvýšení vojenské a humanitární pomoci slíbil Zelenskému v sobotu francouzský prezident Emmanuel Macron a také britský premiér Boris Johnson. Dnes se s příslibem další pomoci, včetně vojenské, připojil německý kancléř Olaf Scholz.

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že ruská armáda pokračuje ve stahování sil k ukrajinským hranicím. Invazní jednotky se podle Kyjeva rovněž pokoušejí dosáhnout administrativních hranic ukrajinské Chersonské oblasti a vytvořit tam podmínky pro ofenzivu na Mykolajiv a Kryvyj Rih. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že raketami s plochou dráhou letu zasáhlo vojenské letiště u Oděsy a při úderu zničilo kromě ranveje také zbraně dodané Ukrajině ze Západu.

Čtyři civilisté zemřeli a dalších sedm bylo zraněných při dnešním bombardování ukrajinské obce Lyman, uvedl Pavlo Kyrylenko, gubernátor Doněcké oblasti, kde obec leží.

Britské ministerstvo obrany se domnívá, že Moskva usiluje o dlouhodobou politickou a ekonomickou kontrolu nad Chersonskou oblastí, jejíž převážnou část Rusko obsadilo v počáteční fázi invaze. O den dříve Londýn uvedl, že Rusko bylo nuceno sloučit a přesunout vyčerpané a nesourodé jednotky z neúspěšného postupu na severovýchodě Ukrajiny. Mnoho z nich se pravděpodobně potýká s oslabenou morálkou.

Agentura Unian s odvoláním na vojenského novináře Olexandra Šulmana dnes napsala, že náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov byl na Ukrajině zraněn. Generála podle žurnalisty zasáhl šrapnel do pravé nohy a není v ohrožení života. Moskva informaci nekomentovala.

Od začátku konfliktu na Ukrajině byl do Ruska evakuován milion lidí, řekl v rozhovoru pro agenturu Nová Čína ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Kyjev už dříve obvinil Rusko, že jeho jednotky zavlekly na ruské území násilím tisíce Ukrajinců. Podle Lavrova mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem maří postoj Západu, například jeho dodávky zbraní Ukrajincům.

Šéf ruského vesmírného programu Dmitrij Rogozin o víkendu oznámil, že se Moskva stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Podle ruských státních médií je to důsledek protiruských sankcí zavedených kvůli vývoji na Ukrajině.

Papež František v dnešním poselství ve Vatikánu označil válku na Ukrajině za "děsivý úpadek lidství". Podle agentury Reuters přitom znovu nepřímo kritizoval Rusko, když prohlásil, že Mariupol byl "barbarsky bombardován a zničen".

V západoukrajinském Lvově se v sobotu objevila americká herečka Angelina Jolie, která je známá svým zapojením do charitativních projektů. Na lvovském nádraží se setkala s vnitřně vysídlenými Ukrajinci.

On-line přenos:

Témata:

válka na Ukrajině | stars24.cz