Moskva chce plně ovládnout Donbas a jih Ukrajiny, řekl dnes jeden z ruských generálů. Podle Kyjeva tím Rusko popřelo svá předchozí prohlášení, že nemá územní ambice a prokázalo úmysl Ukrajinu okupovat. V plánech Moskvy je podle generála i vytvoření spojnice mezi Ruskem a separatistickým Podněstřím v Moldavsku. Kišiněv si kvůli těmto výrokům předvolal ruského velvyslance.

Stručný přehled pátečních událostí:

Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, jeho výzvu na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ale přímo nevyslyšel. Kreml následně oznámil, že Putina příští týden v Moskvě navštíví generální tajemník OSN António Guterres.

"Po zahájení druhé fáze speciální operace, která začala doslova před dvěma dny, je jedním z úkolů ruské armády nastolit plnou kontrolu nad Donbasem a jižní Ukrajinou," řekl dnes podle agentury TASS generálmajor Rustam Minněkajev. Kontrola jižních oblastí Ukrajiny podle něj představuje další spojnici s neuznávanou proruskou republikou Podněstří.

Tento záměr ostře odsoudilo jak ukrajinské ministerstvo obrany, podle kterého se jedná o ukázku ruského imperialismu, tak moldavská diplomacie, která Moskvu vyzvala, aby respektovala neutralitu Moldavska.

Válka na Ukrajině trvá už 58 dní. Největší pozornost si v posledních dnech vysloužilo obléhání jihoukrajinského přístavu Mariupol, kde ruským silám stále podle všeho odolávají ukrajinské jednotky i civilisté v areálu oceláren Azovstal. Putin ve čtvrtek nařídil jejich blokádu místo útoku a podle britského ministerstva obrany tak učinil patrně proto, aby uvolnil síly pro boje jinde na východě Ukrajiny. Civilisté ve zničeném Mariupolu se ale ani dnes nedočkali evakuace, Kyjev totiž kvůli nebezpečím na silnicích nedohodl žádné humanitární koridory pro evakuaci civilistů, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.

Ruskou invazi na Ukrajinu již téměř od počátku provázejí snahy o vyjednání příměří. Ruský šéfvyjednávač Vladimir Medinskij potvrdil, že dnes několikrát dlouze jednal se svým ukrajinským protějškem. Stalo se tak poté, co si šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov postěžoval, že rusko-ukrajinská jednání přešlapují na místě a Moskva ještě nedostala odpověď na své návrhy; Kyjev asi rozhovory nepotřebuje, poznamenal Lavrov. Michelův návrh na jednání na nejvyšší úrovni dnes Kreml odbyl s tím, že případné setkání prezidentů Ruska a Ukrajiny závisí na výsledcích mírových hovorů.

Slovinský premiér Eduard Heger se dnes vyslovil pro stupňování sankcí vůči Rusku, stejný názor má podle něj také Polsko. Předseda slovenského kabinetu po jednání se svým polským protějškem také vyjádřil zklamání nad přístupem Maďarska ve vztahu k Ukrajině.

Německý kancléř Olaf Scholz dnes v rozhovoru s magazínem Spiegel uvedl, že německá armáda z velké části vyčerpala možnosti dodávat další zbraně ze svých zásob na Ukrajinu. Berlín je opakovaně terčem kritiky za to, že Kyjevu neposkytuje větší pomoc. Scholz v rozhovoru argumentuje i tím, že chce za každou cenu zabránit konfliktu mezi NATO a Ruskem, možné třetí světové válce.

Papež František v rozhovoru s argentinským listem La Nación uvedl, že nepojede na Ukrajinu ani se nesetká s lídrem ruské pravoslavné církve, moskevským patriarchou Kirillem, který ruskou invazi na Ukrajině podporuje.

Británie příští týden opět otevře své velvyslanectví v Kyjevě. Britská policie dnes oznámila, že shromažďuje důkazy poté, co obdržela asi 50 oznámení o údajných válečných zločinech během ruské invaze na Ukrajinu. Do napadené země vyslalo například Slovensko policisty, kteří budou podezření na válečné zločiny mapovat.

On-line přenos:

Témata:

válka na Ukrajině | Ruská armáda | Armáda Ukrajina | stars24.cz