Řidič dnes v šest hodin ráno narazil svým automobilem do brány ruského velvyslanectví v Bukurešti, ve kterém uhořel. Muž byl identifikovaný jako aktivista „za práva otců“ Bogdan Drăghici.

Hasiči požár uhasili, ale řidič byl již mrtvý. Informuje agentura Reuters.

img-responsive

Bogdan Drăghici narazil se svým vozem do ruské ambasády v Bukurešti, kde uhořel. | foto: Facebook Marianna Prysiazhniuk

O několik dní dříve, jak píše deník Daily Mail zveřejnil Drăghici na Facebooku zprávu o podpoře Ukrajině, v níž označil Putina za „Hitlerův klon“ a narážel na moskevskou „sadistickou“ invazi na Ukrajinu.

Ruská ambasáda uvedla, že žádní zaměstnanci nebyli zraněni a muž „spáchal tento čin pod vlivem výbuchu protiruské hysterie v souvislosti se zinscenovanou provokací ve městě Buča“.

Řidiči se nepodařilo prorazit bránu velvyslanectví, jak prohlásila policie. Rumunská televize news.ro uvedla, že se řidič před nárazem do budovy polil benzínem a zapálil.

Ve svém příspěvku na Facebooku před dvěma dny Drăghici napsal: „Jsem také Ukrajinec! Buďme všichni Ukrajinci, dokud tato strašná válka, která ohrožuje celé lidstvo, neskončí!“

„Místa, kde jsem hledal suvenýry, byla poseta raketami vypálenými Hitlerovým klonem.“

img-responsive

Bogdan Drăghici narazil se svým vozem do zdi ruské ambasády v Bukurešti, kde uhořel. | foto: Twitter Nexta

Drăghici byl vůdcem skupiny za práva otců TATA, které v zemi podporuje práva otců v rozvodovém řízení (Anti-Discrimination Alliance of All Dads). Média bez podrobností uvedla, že dotyčný měl opakovaně problémy se zákonem a že byl v úterý zatím nepravomocně odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení. Před soudem stanul kvůli sexuálnímu napadení.

Ruská ambasáda uvedla, že žádný z jejích zaměstnanců nebyl zraněn, a vyjádřila soustrast rodině řidiče.

Řekli: „Musíme s politováním konstatovat, že ať už byly motivy řidiče jakékoli, není pochyb o tom, že tento čin spáchal pod vlivem výbuchu protiruské hysterie v souvislosti se zinscenovanou provokací ve městě Buča.“

Ruská ambasáda v Bukurešti již dříve v telefonickém hovoru agentuře AP řekla, že zatím nemůže poskytnout žádné podrobnosti o incidentu.

Rumunsko, které s Ukrajinou sdílí dlouhou pozemní hranici, přijalo od začátku války z Ukrajiny už přes 600 000 uprchlíků.

Od začátku války 24. února se před ruskou ambasádou v hlavním městě Rumunska několikrát shromáždili demonstranti, aby vyzvali k ukončení ruské agrese.

Rumunsko se v úterý přidalo k evropské sedmadvacítce a nařídilo vyhoštění 10 diplomatů z ambasády v Bukurešti.

Rumunské ministerstvo zahraničí uvedlo, že 10 pracovníků velvyslanectví byli prohlášeni za personu non grata, „porušují ustanovení Vídeňské úmluvy o diplomatických vztazích z roku 1961“.

K incidentu došlo jen několik dní poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí vystoupil v rumunském parlamentu, když označil zabíjení civilistů ve městě Buča za „válečný zločin“ a vyzval k zpřísnění sankcí proti Rusku.

Středeční incident v Bukurešti přichází pár týdnů poté, co se objevily záběry velkého zásobovacího náklaďáku, který couval branou ruské ambasády v Dublinu, zatímco lidé stáli poblíž a drželi transparenty.

Po incidentu, ke kterému došlo 8. března kolem 13:30, byl zatčen muž, jenž byl převezen na stanici Rathfarnham Garda.

Místo bylo uzavřeno a silnice v blízkosti velvyslanectví zůstávají uzavřeny. Po incidentu v jižním Dublinu nebyli hlášeni žádní zranění.

Zdroj: ReutersDaily MailNews.ro

Témata:

Ukrajinská krize | Rumunsko | Velvyslanectví Rusko | Bogdan Drăghici | stars24.cz

Vstoupit do diskuse