Pravděpodobnost, že Rusko použije jaderné zbraně, roste. V Hirošimě, prvním městě zasaženém jadernou bombou, to dnes řekl japonský premiér Fumio Kišida, který místo navštívil společně s americkým velvyslancem.

Japonsko se jako jediná země napadená atomovými zbraněmi pravidelně vyjadřuje proti jadernému zbrojení. Kišida, který Hirošimu zastupuje v parlamentu, navštívil dnes spolu s ambasadorem Rahmem Emanuelem městský památník míru a muzeum.

"V době, kdy je možnost použití jaderných zbraní Ruskem čím dál reálnější, věřím, že návštěva velvyslance Emanuela v Hirošimě (...) se stane silným poselstvím pro mezinárodní společenství," řekl Kišida v rozhovoru s televizí NHK. "Věřím, že naše návštěva měla smysl," dodal. Ruská invaze na Ukrajině ukazuje, jak obtížné je vytvořit svět bez jaderných zbraní, myslí si japonský premiér.

Ruský prezident Vladimir Putin jaderným útokem přímo nevyhrožuje, připomínají agentury. Při zahájení invaze na Ukrajinu 24. února však varoval, že každý, kdo bude Rusku bránit, bude čelit "takovým následkům, s jakými jste se ve své historii ještě nesetkali". To někteří politici a odborníci považují za hrozbu použití jaderných zbraní. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý uvedl, že Rusko by použilo jaderné zbraně, pokud by byla ohrožena existence země.

Nalezení smírného řešení nemusí být jednoduché, ukazuje analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

Témata:

Ukrajina | Vladimír Putin | Jaderné zbraně | stars24.cz