Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dočkal dalšího uznání za své fungování v čele země, která už přes tři týdny statečně vzdoruje ruské agresi. Nově by se mohl dočkat jednoho z nejprestižnějších světových ocenění.

Skupina europoslanců a politiků, především jde o Nizozemce, oslovila Nobelův výbor, aby zvážil nominaci Zelenského na Nobelovu cenu míru, informuje deník Marca. 

Navrhovatelé podle v textu Nexty zmiňují, že momentálně si lidé po světě pokládají otázku, jak mohou Ukrajině vyjádřit podporu. Na výbor se proto obracejí s žádostí, aby znovuotevřel a prodloužil nominační proceduru do konce března a umožnil tak nominaci ukrajinského prezidenta.

"Věříme, že případné porušení procedury je oprávněné s ohledem na současnou bezprecedentní situaci. Je naší demokratickou povinností postavit se autoritářství a podpořit národ bojující za demokracii a právo si sám vládnout," stojí v závěru dopisu.

Na Nobelovu cenu míru byl však v minulosti nominován i prezident Ruské federace Vladimir Putin, a to hned dvakrát. V roce 2014 na ni byl navržen za řešení krize v Sýrii. 

Válka na Ukrajině způsobená ruským vpádem do této suverénní země probíhá už déle než tři týdny. Rusko dnes ohlásilo, že jeho vojska postupují dál do obléhaného Mariupolu, podle Ukrajinců se situace na bojišti zásadně nezměnila.

Témata:

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj | válka na Ukrajině | nobelova cena | stars24.cz